Dodający


Ilość uczestników: 6000

Rzeka Czarna Hańcza w Suwałkach

Jubileuszowe obchody powstania obu parków oraz działania prowadzone w ramach Roku Czarnej Hańczy mają na celu wspólną promocję regionu, który łączy rzeka, a także wzmocnienie roli Czarnej Hańczy w kształtowaniu tożsamości miasta i mieszkańców.


Działanie 2016-12-28

Rok Rzeki Czarnej Hańczy - UM Suwałki

24 lutego 2016 roku Rada Miejska w Suwałkach ustanowiła rok 2016 Rokiem Czarnej Hańczy. Ta decyzja miała związek ze Strategią Zrównoważonego Rozwoju Miasta Suwałki do 2020 roku oraz ogólną ideą „odwrócenia miasta do rzeki”.

Prezydent Miasta Suwałk powołał Komitet Organizacyjny obchodów Roku Czarnej Hańczy, w którego skład weszli Radni, przedstawiciele miejskich instytucji, Urzędu Miejskiego w Suwałkach, dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego i kierownik Muzeum Wigier przy Wigierskim Parku Narodowym oraz miłośnicy największej rzeki Suwalszczyzny.
Do opracowywania i organizowania wydarzeń w Roku Czarnej Hańczy zaproszeni zostali także mieszkańcy oraz suwalskie organizacje pozarządowe.

 

W ciągu roku powstało wiele inicjatyw związanych z obchodami Roku Czarnej Hańczy, a do cyklicznych imprez w Suwałkach wpleciony został wątek rzeki. Zorganizowane zostały rajdy i przejazdy rowerowe brzegiem Czarnej Hańczy, warsztaty plastyczne, happeningi kulturalne i koncerty, konkursy zarówno dla młodzieży jak i dorosłych, spotkania edukacyjne i wykłady.

Oficjalna inauguracja Roku Czarnej Hańczy odbyła się 22 kwietnia. Mieszkańcy wypisali swoje marzenia na papierowych łódeczkach i wzięli udział w pierwszych w Suwałkach regatach papierowych statków na Czarnej Hańczy.

Inne przykładowe działania:

28 lutego grupa kajakarskich „wyjadaczy” ze stowarzyszenia Aktywni Suwalczanie tradycyjnie zimą spłynęła Czarną Hańczą.
4 czerwca w WPN-ie odbyła się pierwsza gra terenowa z cyklu „Wśród lasów, pól i jezior, czyli co nie tylko Żwirek i Muchomorek wiedzieć powinni o krajobrazie Suwalszczyzny”.
12 czerwca Biblioteka Publiczna w Suwałkach zorganizowała rajd rowerowy bibliotekarzy i miłośników książek i bibliotek, którego trasa powiodła uczestników biegiem Czarnej Hańczy.
23 czerwca nad Czarną Hańczą odbył się piknik edukacyjny zorganizowany przez Komendę Miejskiej Policji w Suwałkach. Poruszana była ważna, zwłaszcza przed wakacjami, tematyka bezpieczeństwa nad wodą.
24 czerwca SPK zorganizował Noc Świętojańską. Sobótkę poprzedziła piesza wyprawa brzegiem jeziora Hańcza – można było zobaczyć miejsce, w którym Czarna Hańcza wpływa do jeziora.
5 sierpnia odbyło się familijne spotkanie z atrakcjami organizowane przez MidiCentrum. Dzieci mogły, między innymi, budować Czarną Hańczę z klocków lego.
15 sierpnia w Galerii Jednego Obrazu prezentowane były fotografie Piotra Kopciała, które powstały z inspiracji Suwalszczyzną, jej wyjątkowością, dziejami i przyrodą oraz Czarną Hańczą (SOK).
Wrzesień – Głosowanie na Rzekę Roku 2016
15 października – Wręczenie statuetek Rzeki Roku 2016
18 listopada – Konferencja popularno-naukowa w Muzeum Okręgowym: „Rola Czarnej Hańczy w pradziejach i historii miasta” (Muzeum Okręgowe w Suwałkach).
Z inicjatywy Komitetu powstała strona/profil Roku Czarnej Hańczy na Facebook’u zrzeszająca miłośników suwalskiej rzeki, działająca jako swego rodzaju kronika Roku Czarnej Hańczy w Suwałkach.

Urząd Miasta Suwałki.