rzeka Biała Oksza
Rzeka Biała Oksza jest główną rzeką gminy płynącą przez Kłobuck. Jej źródła znajdują się w lasach koło wsi Hutka, tuż poza zachodnią granicą gminy, w odległości od niej ok. 1 km . Rzeka płynie na północny wschód przez Rybno, Kłobuck, Łobodno do Ostrów – to jest przez całe terytorium gminy. Dopiero potem skręca na północ i uchodzi do Liswarty poniżej Borowej. Ogólna długość rzeki wynosi 28,9 km, z czego na terenie gminy Kłobuck znajduje się ok. 82 % tej długości. Można więc ją uznać, niemal symbolicznie, za przypisaną gminie Kłobuck.
Program
Zaadoptuj rzekęBadania wody
Brak badańDziałania
Konkurs Zaadoptuj rzekę
Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Władysława Sebyły w Kłobucku przeprowadziło szereg działań w ramach programu „Zaadoptuj rzekę” Klubu Gaja. Rok szkolny 2014/2015 jest kolejnym - 11 już w realizacji programu. Realizacja programu odbywała się na zajęciach przygotowawczych w pracowni przyrodniczej oraz terenowych nad rzeką Białą Okszą.
Uczniowie przeprowadzili badania ph wody, jej temperaturę i stan zanieczyszczenia. Podczas akcji „Sprzątanie Świata” oczyścili brzegi rzeki ze śmieci. Z okazji Światowego Dnia Wody grupa uczniów uczestniczyła w wycieczce do ujęcia wody w Wierzchowisku, gdzie nastąpił odbiór nagród w konkursie plastycznym o wodzie. Zwiedzono kompleks ujęcia wody – od źródła, przez uzdatnianie do poboru oraz uczniowie obejrzeli film „Wędrówka kropelki wody”.
Wyniki realizacji przeprowadzonych działań i podejmowanych zadań:
-Poprzez udział w programie został znacznie podniesiony poziom wiedzy uczestników na temat wody, w szczególności rzek, ich znaczenia w przyrodzie i życiu człowieka.
-Udało się zachęcić dzieci, a za ich pośrednictwem dorosłych do podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących ochrony wód i ich racjonalnego wykorzystania.
-Uczestnictwo w programie pozytywnie wpływa na zdecydowany wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa naszego miasta.
-Uczestnicy programu chętnie pracują, wykonują zadania i realizują założenia prowadzonego programu „ Zaadoptuj rzekę”.
Szczegóły