Rzeka Bzura w Śladowie

Rzeka Bzura – najczęściej bywamy i działamy nad rzeką na odcinku od Sochaczewa do ujścia pod Wyszogrodem , ale obchodzi nas los całej rzeki. Uczniowie SP w Śladowie.

 

 


Program

Zaadoptuj rzekę

Badania wody

Brak badań

Działania

Działanie 2016-12-28 Ilość uczestników:

Adopcja rzeki Bzury w Śladowie

W roku szkolnym 2016/17 grupa uczniów Koła Ekologicznego, które  działa  przy Szkole Podstawowej w Śladowie, po zapoznaniu przez nauczyciela z projektem Zaadoptuj Rzekę , zdecydowała , że podejmiemy nowe działania związane z  Rzeką Bzurą  w naszym środowisku .

     Będą to nowe działania,  ponieważ Rzeka Bzura zawsze była Nasza. Często uczestniczyliśmy w wielu konkursach dotyczących rzeki, sprzątaliśmy jej brzegi, odbywaliśmy wycieczki przyrodnicze nad rzekę, badaliśmy wodę w rzece.

    Od wielu lat edukacja ekologiczna to sprawa priorytetowa w Naszej Szkole. Położenie Szkoły w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego zobowiązuje nas do tego, aby lepiej znać przyrodę i mądrze ją chronić.

   W tym roku ze względu  na to , że nasza rzeka wzięła udział w  Konkursie Rzeka Roku postanowiliśmy przeprowadzić różnorodne działania  na rzecz  rzeki przez cały rok szkolny  a  jej walory promować wśród uczniów naszej szkoły, wśród rodziców, społeczności lokalnej, wśród naszych przyjaciół przyrody.

  Bzura jest naturalną zachodnią granicą KPN, toteż zdajemy sobie sprawę jak ważna jest jej rola. Ale zapewne nie wszyscy to dostrzegają . Chcemy lepiej poznać Naszą Rzekę aby lepiej ją chronić !!!!!!!

Niedaleko naszej Szkoły Bzura łączy się z Królową polskich  rzek Wisłą, a ta niesie swoje wody do Bałtyku. Każdy chyba marzy o wypoczynku nad czystym morzem, ale  czy wie, że wszyscy mają na to wpływ?

Nasze działania też o tym będą przypominać.

1.      Bardzo aktywnie włączyliśmy się w promocję Rzeki Bzury podczas trwania plebiscytu Rzeka Roku, wykonaliśmy gazetkę w Szkole z informacjami jak oddać swój głos. Samodzielnie projektowaliśmy ulotki, które były rozdawane znajomym, rodzicom. Dlatego byliśmy  bardzo szczęśliwi ze Nasza Rzeka, zajęła wysokie 3 miejsce.

2.      Na zajęciach koła ekologicznego we wrześniu poznawaliśmy dokładniej Naszą Rzekę np. poznaliśmy wszystkie jej dopływy, walory historyczne, badaliśmy wodę z rzeki. Różnorodne informacje prezentowaliśmy na forum szkoły.

3.      W październiku ogłosiliśmy konkurs fotograficzny dla uczniów naszej szkoły Bzura w czterech porach roku. Będziemy wybierać i prezentować na naszej stronie internetowej najlepsze zdjęcia rzeki  zrobione w każdej porze roku.

4.      Podczas akcji Sprzątanie Świata 2016 – mówiliśmy jak i dlaczego oszczędzać wodę. Często ta kwestia jest poruszana na zajęciach z przyrody, zajęciach koło ekologicznego. W szkole od lat uczymy się jak i dlaczego oszczędzać wodę. Podejmujemy również konkretne działania np. w czasie wakacji do podlewania kwiatów i roślin wokół Szkoły  wykorzystywana jest deszczówka.

Jeszcze nie wszystkie działania są zrealizowane, ponieważ zaplanowaliśmy je na cały rok szkolny.

Wiosną planujemy: wycieczki na których będziemy prowadzić obserwacje  przyrodnicze, dowiadywać się o roli rzeki w historii Polski i miasta Sochaczewa, planujemy Szkolny Big Jump na przystani kajakowej w Plecewicach (w te działania zaangażowani będą wszyscy uczniowie).

Klasa V i koło ekologiczne planują w maju  Noc nad Bzurą z udziałem rodziców i miłośników rzeki (będziemy odkrywać walory rekreacyjne terenów nad rzeką, sprzątać brzegi rzeki). Chcemy zwrócić uwagę na to, aby rozwijająca się nad rzeką turystyka, nie miała negatywnego wpływu na przyrodę.

W ramach naszego projektu planujemy również współpracę ze Stowarzyszeniami, które od lat zajmują się rzeką Bzurą.

Wszystkie nasze działania będziemy dokumentować, powstanie prezentacja, którą na zakończenie roku  szkolnego przedstawimy społeczności  szkolnej i lokalnej, władzom samorządowym.

 

Martyna Sawicka  - opiekun koła ekologicznego, koordynatorka projektu.                                  

Szczegóły