Potok Guido w Gliwicach - Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Gliwicach

Potok Guido ( Sośnicki)  to bardzo urokliwa rzeczka przepływająca przez naszą dzielnicę. Płynie od strony Zabrza wzdłuż drogi wojewódzkiej, pod  Drogową Trasą Średnicową potocznie zwaną DTŚ, przez urokliwy park, gdzie można się zatrzymać i posłuchać pięknego i śpiewu ptaków.  


Program

Zaadoptuj rzekę

Badania wody

Brak badań

Działania

Działanie 2015-12-31 Ilość uczestników: 36

Konkurs Zaadoptuj rzekę 2015

Nasza placówka , chociaż mała bardzo chętnie i szybko odpowiedziała po raz kolejny na zaproszenie organizatora i przystąpiła do konkursu. Udział w tym programie jest kontynuacją  podjętych przez naszą placówkę działań na rzecz poszanowania zasobów wodnych i poprawy ich jakości. W tym roku po raz pierwszy zaadoptowaliśmy nową i nieznaną nam rzekę przepływającą przez Sośnicę- dzielnicę Gliwic. Rzeka ta nazywa się: Potok Guido ( Sośnicki). Potok Guido ma swoje źródła gdzieś w Zabrzu, płynie przez Sośnicę i w Gliwicach wpływa do Kłodnicy. Kłodnica jest bardzo ładną rzeką, płynie przez cały Górny Śląsk, od Katowic po Gliwice, a na Opolszczyźnie wpływa do Odry.

Potok Guido ( Sośnicki)  to bardzo urokliwa rzeczka przepływająca przez naszą dzielnicę. Płynie od strony Zabrza wzdłuż drogi wojewódzkiej, pod  Drogową Trasą Średnicową potocznie zwaną DTŚ, przez urokliwy park, gdzie można się zatrzymać i posłuchać pięknego i śpiewu ptaków.  Opieka nad tą rzeką, to nie jest nasz plan jednoroczny, a systematyczna praca na wiele lat. My stawiamy teraz pierwszy krok. Następnym niewątpliwie będzie większa mobilizacja sił z Radą Miejską dzielnicy Sośnica, sąsiednimi szkołami oraz miejscową ludnością.

 

Nad rzeką odbyły się terenowe zajęcia ekologiczne, podczas których młodzież najpierw posprzątała z odpadów odcinki rzeki oraz  prostymi metodami badała: barwę temperaturę i zapach wody, dno rzeki, nurt wody oraz szukała jakiegoś życia w wodzie. Z naszą rzeką nie jest tragicznie, ale czeka nas jeszcze sporo pracy. W szkole w oddziałach klasowych odbyły się zajęcia tematyczne o wodzie oraz systematycznie pod zajęć wychowawczych w internacie poruszana jest tematyka oszczędzania wody.

 

Jako opiekun sam zdobywam i poszerzam wiedzę z tego zakresu. W tematykę tego konkursu wpisało się dwudniowe szkolenie jakie odbyłem w kwietniu br. na zaproszenie Polskiego Klubu Ekologicznego i Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach. Warsztaty obejmowały 14 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych nad rzeką Białą Tarnowską. Temat szkolenia to: ,, Bioróżnorodność rzek i dolin rzecznych oraz znaczenie wody w przyrodzie w kontekście zmian klimatycznych”. Wiedzę i materiały, które tam pozyskałem wykorzystuję w pracy z naszą młodzieżą. Opracował: mgr Józef Marchewczyk

 

Szczegóły