Spacer czy piknik połączony ze sprzątaniem brzegów, konkurs fotograficzny lub plastyczny, poszukiwanie przyczyn zanieczyszczenia rzeki, zapobieganie im – to tylko niektóre z propozycji działań, które każdy z nas może podjąć dla rzeki lub dowolnego akwenu. Klub Gaja zachęca do aktywności nad rzekami, potokami, stawami, jeziorami i udziału programie „Zaadoptuj rzekę”.
Napływają już pierwsze relacje z adopcji rzek czyli otaczania ich opieką. Klienci i współpracownicy English Clubu wybrali się do rezerwatu Puszcza Słupecka i posprzątali las oraz usunęli olbrzymią tamę, zbudowaną ze śmieci na rzecze Czarnej. Pogoda i humory dopisywały. Zebraliśmy ponad 60 worków 120-litrowych śmieci, zderzak samochodowy, 2 opony i 2 lodówki – czytamy na stronie miasta Marki.
W Serocku Fundacja NOVA zorganizowała sprzątanie Zalewu Zegrzyńskiego i zadeklarowała jego adopcję. W prace porządkowe udało się zaangażować młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika i Gimnazjum im. Romualda Traugutta i Klub Aktywnego Seniora. Oczyszczono brzeg na odcinku od Yacht Klub Polski Warszawa w Jadwisinie do plaży miejskiej w Serocku, obejmujący ścieżkę edukacyjną, ulicę Rybaki i Bulwar Nadnarwiański. Prace były wykonywane na odcinku 3 km linii brzegowej. Zebranymi przedmiotami wypełniono 19 worków 120 litrowych i 39 worków 35 litrowych – relacjonuje, na portalu gazetapowiatowa.pl, Roman Wiśniewski, założyciel Fundacji NOVA.
Czekamy na Wasze relacje. Najciekawsze działania zostaną nagrodzone!
W konkursie „Zaadoptuj rzekę” mogą uczestniczyć zarówno placówki oświatowe w tym przedszkola, jak i samorządy, organizacje społeczne, instytucje, firmy, wędkarze, kajakarze, nurkowie, spółki wodociągowe czy osoby prywatne. Aby włączyć się do konkursu należy wypełnić Kartę zgłoszenia i zorganizować dowolne działania na rzecz otoczenia opieką wybranego akwenu. Zachęcamy do Majówek nad wodą. To idealny miesiąc na zaadoptowanie najbliższej rzeki czy dowolnego akwenu. Pogoda wtedy zwykle sprzyja wyprawom nad wodę. Na sprawozdania czekamy do 2. czerwca 2015 r. Podpowiedź jak krok po kroku zaadoptować rzekę znajdziecie na stronie www.zaadoptujrzeke.pl.
Z nadesłanych zgłoszeń i sprawozdań, Jury wybierze laureatów w trzech grupach - szkoły, przedszkola oraz inne podmioty (samorządy, firmy, instytucje, lokalne grupy działania itp.). Nagrodą dla szkół jest 3-4 dniowy wyjazd edukacyjny do źródeł Wisły w Beskidzie Śląskim. Dla przedszkoli nagrodą są statuetki, a dla laureatów wśród pozostałych podmiotów – Znaki Wodne. Szczegółowe informacje w Regulaminie.
Program objęty jest patronatem Ministra Środowiska. Partnerem Strategicznym programu Zaadoptuj rzekę jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Dzięki zaangażowaniu blisko 172 000 osób w latach 2005 – 2014 w ramach programu Zaadoptuj rzekę, opieką otoczono 688 rzek, strumieni, jezior, potoków i stawów a także Bałtyk w 1295 miejscach w Polsce.
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.
Patronat nad programem: Minister Edukacji Narodowej i Ministerstwo Środowiska