Ruda zwyciężyła w internetowym konkursie na Rzekę Roku 2015 Klubu Gaja. Ta piękna rzeka wijąca się wśród sosnowych lasów województwa śląskiego, oczarowała ogromną cześć głosujących internautów, którzy oddali na nią 5495 głosów. Do konkursu została zgłoszona przez Urząd Miasta Rybnik.
Tytuł Rzeka Roku 2015 zdobyła Ruda, którą upodobali sobie kajakarze. Spływ kajakowy rozpoczynają tą ciekawą rzeką tuż poniżej zapory nigdy nie zamarzającego Jeziora Rybnickiego, a kończą w Kuźni Raciborskiej. Na tym odcinku Ruda przepływa przez bardzo cenne przyrodniczo i kulturowo tereny Parku Krajobrazowego Cysterskich Kompozycji Rud Wielkich.
Ogromnie się cieszę, że Ruda została Rzeką Roku 2015. Plebiscyt był okazją do tego, by pokazać potencjał przepływającej przez Rybnik Rudy. Śląsk to nie tylko przemysł, ale niesamowite bogactwo naturalne, dzięki temu konkursowi mogliśmy to pokazać. Piękne było wspólne działanie wielu ludzi w trakcie głosowania. Tak dobry wynik uzyskaliśmy dzięki pomocy wielu środowisk promujących przedsięwzięcie, wsparły nas okoliczne gminy, zaangażowali się urzędnicy, uczniowie rybnickich szkół, firmy, Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, harcerze z drużyny wodniackiej, firma "Aktywni" organizująca spływy kajakowe, lokalne media i wiele innych osób. Wszystkim, którzy glosowali na Rudę serdecznie dziękujemy – ta rzeka zdecydowanie połączyła ludzi. Zapraszam do Rybnika by przekonać się, jak piękna i malownicza jest Ruda.– mówi Piotr Kuczera Prezydent Miasta Rybnik.
Serdeczne podziękowania dla Wszystkich którzy zaangażowali się aktywnie w głosowanie na naszą mało komu znaną rzekę Rudę. Jej walory krajobrazowe i przyrodnicze wciąż pozostają dla wielu nieodkryte. Organizowana przez nas od 6 lat akcja społeczna „Wielkie Sprzątanie rzeki Rudy” przyczyniła się do wrażliwości społecznej mieszkańców oraz turystów korzystających z jej uroków do dbania o przyrodę i zachowanie czystości naszych rzek. Gorąco wierzę że tytuł „ Ruda rzeką roku 2015” przyczyni się jeszcze bardziej do wzbudzenia w mieszkańcach świadomości iż Śląsk to nie tylko krajobraz przemysłowo górniczy ale również piękna przyroda o którą wszyscy powinniśmy dbać.- dodaje Jacek Kluczniok z "Aktywni" miłośnicy rzeki Rudy.
Na drugim miejscu uplasował się Kanał Bydgoski, zdobywając 5179 głosów. Do konkursu został zgłoszony przez Urząd Miasta Bydgoszczy. Wybudowany jeszcze w XVIII wieku kiedyś był bardzo ważną dla Bydgoszczy drogą wodną. Zbędny dla żeglugi kanał nigdy nie został jednak zasypany, bo już w XIX wieku upodobali go sobie mieszkańcy miasta. Dzisiaj Stary Kanał Bydgoski otoczony z obu stron parkiem z pięknymi, starymi lipami, topolami i kasztanowcami znowu jest bardzo popularny.
Cieszymy się bardzo, że Kanał Bydgoski znalazł się wśród 11 finalistów konkursu Rzeka Roku 2015. Zdobywając drugie miejsce w konkursie Kanał Bydgoski znalazł się na podium w towarzystwie wyjątkowo pięknych polskich rzek. Gratulujemy finalistom i dziękujemy za wyrównaną walkę. Finał konkursu był bardzo emocjonujący. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i oddane głosy. Serdecznie zapraszamy też do Bydgoszczy - oprócz malowniczego Kanału Bydgoskiego mamy też mnóstwo innych atrakcji, w tym urzekającą także rzekę Brdę płynącą przez Centrum Miasta. I stanowiącą wizytówkę Bydgoszczy. - mówi Rafał Bruski Prezydent Miasta Bydgoszcz.
Trzecie miejsce zajęła rzeka Bystrzyca, zdobywając 1415 głosów. Nadrzeczne krajobrazy nietknięte jeszcze ręką człowieka zapierają dech, są jak dzieło sztuki. Pójście nad rzekę to nie tylko obcowanie z dziewiczą przyrodą, to także spotkanie z historią, z losami wielu ludzi. Stare młyny nad wodą szepczą opowieści o czasach, które dawno minęły. Czasy minione, chwile dobre i złe, pierwsze kroki z wędką - to wszystko w połączeniu z płynącą jak czas wodą, tworzy niepowtarzalny klimat. Rzekę Bystrzycę do konkursu zgłosiło Koło PZW „Stoczek” z Zakrzówka.
W całym konkursie internauci oddali 14 527 ważnych głosów, na stronie odnotowano ponad 77 256 odsłon. Przez cały czas trwania konkursu trwała zacięta rywalizacja o tytuł Rzeki Roku. 3. edycja konkursu za nami. Cieszymy się, że konkurs Rzeka Roku spotkał się z tak ogromnym zainteresowaniem. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom – mówi Paweł Grzybowski, koordynator programu Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja.
Wyniki Konkursu Rzeka Roku 2015:
1. Ruda - 5495 głosów
2. Kanał Bydgoski - 5179 głosów
3. Bystrzyca - 1415 głosów
4. Wel - 1169 głosów
5. Barycz - 401 głosów
6. Wisła - 267 głosów
7. Złotna - 186 głosów
8. Czarna Przemsza - 162 głosy
9. Biała Tarnowska - 119 głosów
10. Mała Panew – 78 głosów
11. Mała Wisła - 56 głosów
Relacja z wręczenia nagród głównych - statuetek Rzeka Roku 2015 >>>
Fot. Klub Gaja / Tomek Pikuła.
***
Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń, zostały już wyłonione finalistki konkursu Rzeka Roku 2015 Klubu Gaja. 11 finałowych rzek we wrześniu konkurować będzie o tytuł podczas ogólnopolskiego, internetowego głosowania.
Spośród nadesłanych zgłoszeń Jury w składzie: Agata Smalcerz (historyk sztuki, kurator, dyrektor Galerii Bielskiej BWA), Urszula Kontowska (Fundacja PKO Banku Polskiego – wieloletni Partner Strategiczny programu Zaadoptuj rzekę), dr hab. prof. Zbigniew Wilczek (Uniwersytet Śląski), Tomasz Pikuła (fotografik), oraz Jacek Bożek i Paweł Grzybowski (Klub Gaja), wybrało 11 rzek, które we wrześniu będą konkurować o jak największe poparcie internautów:
Kanał Bydgoski w Bydgoszczy, zgłoszony przez Miasto Bydgoszcz;
Mała Wisła wraz ze starorzeczami w Brzeszczach, zgłoszona przez Towarzystwo na rzecz Ziemi z Oświęcimia;
Wel w Rybnie, zgłoszona przez Zespół Szkół w Rybnie;
Barycz przepływająca przez Przygodzice, Odolanów, Milicz i Żmigród, zgłoszona przez Stowarzyszenie ”Partnerstwo dla Doliny Baryczy”;
Wisła – Rezerwat przyrody „Wisła pod Zawichostem” przepływająca przez Pniów, Witkowice, Chwałowice, Janiszów, Zabełcze, Opoka, Szczytniki, Słupcza, Winiary, Piotrowice oraz miasto Zawichost, zgłoszona przez Towarzystwo Ochrony Przyrody;
Biała Tarnowska w miejscowościach Bjeliczna i Izby, zgłoszona przez Koło PZW Grybów w Okręgu PZW Nowy Sącz;
Ruda w Rybniku, zgłoszona przez Miasto Rybnik;
Czarna Przemsza w Preczowie, zgłoszona przez ZSP nr 2 w Sarnowie;
Mała Panew w gminie Tworóg, zgłoszona przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Brynek;
Bystrzyca w Zakrzówku i Bystrzycy Zakrzowskiej, zgłoszona przez PZW „Stoczek” Zakrzówek;
Złotna w gminie Lubawka, zgłoszona przez Sudeckie Towarzystwo Przyrodnicze.
Serdecznie gratulujemy finalistom!
***
Jeśli w Twojej okolicy przepływa rzeka szczególnie bliska Tobie i mieszkańcom, taka nad którą miały miejsce ważne wydarzenia historyczne lub uważana jest za jedną z najpiękniejszych – zgłoś ją do konkursu Rzeka Roku 2015 Klubu Gaja!
Plebiscyt Rzeka Roku zachęca do odkrywania oraz poznania niezwykłych miejsc nad rzeką w najbliższym otoczeniu. Jest to ciekawy sposób na odkrywanie miejscowych wartości, a także na zwiększenie zainteresowania lokalnej społeczności środowiskiem naturalnym w najbliższym otoczeniu.
Wieloletnim Partnerem Strategicznym programu Zaadoptuj rzekę, którego integralną częścią jest konkurs Rzeka Roku, jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Konkurs realizowany jest dzięki wsparciu Inteligo Visa payWave „Dobro procentuje” - karty, która pomaga! Inteligo przekazuje część swoich dochodów z transakcji bezgotówkowych na wybraną inicjatywę charytatywną. Każdy użytkownik wybierając obszar EKOLOGIA wspiera program Klubu Gaja Zaadoptuj rzekę.
Konkurs Rzeka Roku Klubu Gaja jest nowatorską formą popularyzowania działań społecznych podejmowanych dla promowania i zachowania walorów przyrodniczych i kulturowych polskich rzek. Każda rzeka ma swoją historię lub ciekawostkę. Może być siedliskiem chronionych gatunków zwierząt lub roślin. Jeśli tylko jest bliska mieszkańcom lub przyczyniła się do lokalnej integracji jest tą rzeką, której szukamy! – mówi Paweł Grzybowski, koordynator programu Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja.
Rzekę do konkursu może zgłosić każdy; zarówno osoby prywatne jak i szkoły, przedszkola, samorządy, firmy, instytucje czy organizacje społeczne. Spośród wszystkich zgłoszeń, ciekawych czy inspirujących miejsc nad lokalnymi rzekami, Jury wybierze 11 rzek-finalistek, które o zaszczytny tytuł Rzeki Roku 2015 będą walczyć podczas internetowego głosowania we wrześniu. Zgłoszenia można wysyłać do 2 czerwca! Natomiast finalistki znane będą do 30 czerwca.
Nagrodą w konkursie są statuetki Rzeki Roku 2015, które otrzymują: osoba zgłaszająca rzekę do konkursu oraz przedstawiciel samorządu, na terenie którego znajduje się rzeka – laureatka.
Konkurs Rzeka Roku 2015 Klub Gaja ogłasza po raz trzeci. W poprzedniej edycji zwyciężyła rzeka Rawka (na odcinku we Wsi Bartniki, w gminie Puszcza Mariańska, woj. mazowieckie), która jest ostoją olbrzymiej różnorodności gatunkowej roślin i zwierząt oraz nie lada wyzwaniem dla kajakarzy.
Regulamin konkursu Rzeka Roku 2015 >>>
Karta zgłoszenia do konkursu Rzeka Roku 2015 >>>
Pobierz broszurę Rzeka Roku w formacie pdf >>>
Program Zaadoptuj rzekę objęty jest patronatem Ministra Środowiska. Wieloletnim Partnerem Strategicznym programu Zaadoptuj rzekę jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Dzięki zaangażowaniu blisko 172 000 osób w latach 2005 – 2014 w ramach programu Zaadoptuj rzekę, opieką otoczono 688 rzek, strumieni, jezior, potoków i stawów a także Bałtyk w 1295 miejscach w Polsce.