Tegoroczne obchody Światowego Dnia Wody połączone z inauguracją 10. edycji programu Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja rozpoczęły się grą miejską, a zakończyły spłynięciem wodospadu warkoczy do rzeki Rawy w centrum Katowic.
Kilometry kolorowych warkoczy - uplecionych z kawałków materiałów podczas akcjach społecznych dla rzek - symbolizowały czystą rzekę. Młodzież uczestnicząca w happeningu „Warkocze dla rzek w kolejce po wodę” rozwijała kule zaplecionych warkoczy, tworząc strugi wody, od wodospadu z warkoczy zrzuconych z dachu CINiBA do rzeki Rawy. Część uczestników położyła się wśród rozwiniętych warkoczy, by „pływać” w symbolicznej czystej rzece. Happening zakończył się wspólnym skandowaniem hasła „czysta Rawa”. W akcji wykorzystano warkocze artystki Cecyli Malik i jej pomysł wspólnego ich plecenia w intencji czystych i żyjących rzek.
„Uczestnicy wykazali się ogromnym zaangażowaniem w obchody Światowego Dnia Wody, do tego stopnia, że sami pokierowali przebiegiem happeningu”- podsumowuje koordynator programu Zaadoptuj rzekę Paweł Grzybowski.
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody zainicjowany przez ONZ, aby zwrócić uwagę społeczną na ponad miliard ludzi na świecie cierpiących z powodu braku dostępu do wody pitnej. W tym dniu Klub Gaja zainaugurował jubileuszową edycję programu Zaadoptuj rzekę pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, zachęcając Polaków do organizowania lokalnych inicjatyw edukacyjnych związanych z ochroną wód i tworzenia kultury.
W inauguracji programu w Katowicach w dniu 21 marca wzięło udział ok. 200 osób. Happening poprzedziła konferencja prasowa i gra miejska. Nagrodę główną w postaci godzinnego rejsu po zbiorniku Goczałkowickim łódką UŚką, połączonego z badaniem stanu wody oraz liczeniem ryb wygrał zespół z Gimnazjum nr 16 w Sosnowcu. Podczas konferencji prasowej głos zabrali partnerzy wydarzenia. Wszyscy mówcy podkreślali to, że „(…) musimy zwrócić się twarzą do rzeki(…)”. Obchody Światowego Dnia Wody zorganizowano we współpracy z Urzędem Miasta Katowice, Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka oraz Fundacją PKO Banku Polskiego – Partnerem Strategicznym programu Zaadoptuj rzekę.
Dzięki programowi Klubu Gaja Zaadoptuj rzekę, w Polsce zaadoptowano 688 rzek i akwenów w ponad 1290 miejscach. W działania dla rzek włączyło się blisko 148 000 osób. Proponujemy społecznościom lokalnym w całej Polsce, aby otaczały opieką czyli „adoptowały” rzeki, potoki, stawy, jeziora i źródła w swojej okolicy. Sprzątanie zaśmieconych brzegów zbiorników, monitorowanie jakości ich wód, obserwacja roślin i zwierząt wokół nich, podejmowanie na ich rzecz partnerskiej współpracy to skuteczne inicjatywy realizowane od 10 lat w całym kraju. Program Klubu Gaja – Zaadoptuj rzekę zdobył nominację do tytułu The Best Practice – najlepszego programu środowiskowego w Unii Europejskiej (2008 r.).