27.07.2014 na plaży oraz w całym Helu królowały symboliczna rzeka, uplecione warkocze dla rzek oraz ryby, foki i morświny. Tego dnia odbyła się kolejna edycja Dnia Ryby, organizowana przez Klub Gaja przy współpracy ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i artystką Cecylią Malik.
Już od godziny 11.00 można było odwiedzić stoiska Klubu Gaja i Stacji Morskiej, na których organizowane były m. in. gry i zabawy, konkursy edukacyjne, o zasobach wody, rzekach i morzu Bałtyckim, rybach, fokach i morświnach. Turyści oraz mieszkańcy mogli także włączyć się we wspólne plecenie warkoczy w intencji czystych rzek pełnych ryb, wraz z pomysłodawczynią akcji plecenia - krakowską artystką Cecylią Malik. Warkocze wyplatała także Urszula Kontowska – prezes Fundacji PKO Banku Polskiego, partnera strategicznego programu Zaadoptuj rzekę, w ramach którego odbył się Dzień Ryby. O godzinie 14.45 rozpoczął się happening Klubu Gaja. W przemarszu ze Stacji Morskiej przez plażę do Muzeum Rybołówstwa uczestniczyło blisko 150 osób. Uczestnicy nieśli brzegiem plaży niebieską wstęgę symbolizującą rzekę i ryby powracające do Bałtyku. Jednocześnie zapraszali plażowiczów aby włączyli się w nurt symbolicznej rzeki. Gdy niebieski korowód dotarł do Muzeum Rybołówstwa z jego wieży spłynęły warkocze dla rzek. Warkocze przy pomocy uczestników happeningu, pokonały przeszkody i falochron, i dotarły do Zatoki Puckiej.
Przez rok wyplataliśmy błękitne warkocze w wielu miastach, nad różnymi rzekami. Pierwsze rozwinęliśmy nad górska rzeką Białką, broniąc ją przed dewastacją. Dziś rozwinęliśmy 6 kilometrów warkoczy tworząc symboliczną rzekę, która wpłynęła do morza w miejscu gdzie łączą się wszystkie nasze rzeki, strumienie i potoki. Było bardzo pięknie. Życzymy Bałtykowi rzekom, fokom i nam, by wody znów zaroiły się rybami! – podsumowała Cecylia Malik, krakowska artystka i performerka.
Degradacja ekosystemów rzecznych i morskich, utrata siedlisk
i zanikanie wielu gatunków ryb, to realne problemy ekologiczne. Edukacja i podejmowanie działań na rzecz ich ochrony, otaczanie ich opieką jest rzeczywistym działaniem na rzecz środowiska naturalnego. Wraz z Klubem Gaja zaadoptowano 650 rzek i akwenów, w tym także Morze Bałtyckie, w ponad 1128 miejscach w kraju (2005-2013). Program Zaadoptuj rzekę objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.
Dzień Ryby w Helu został przygotowany we współpracy z Stacją Morską i Miastem Hel, włączyła się także Krytyka Polityczna z Gdańska. Stoiska edukacyjne odwiedziło ponad 1000 osób, także turystów z Niemiec i Francji. Uczestnicy byli zachwyceni formą edukacji ekologicznej poprzez zabawę oraz doświadczenia.
Program Zaadoptuj rzekę dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w Katowicach. Patronaty: Minister Środowiska i Minister Edukacji Narodowej. Partner Strategiczny: Fundacja PKO Banku Polskiego. Partner Merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytet Gdański.
Zapraszamy do obejrzenia reportażu z Dnia Ryby 2014 na YouTube oraz galerii zdjęć na stronie programu Zaadoptuj rzekę lub na Facebooku.
***
27 lipca 2014 r. odbędą się obchody Dnia Ryby w Helu. W programie Klubu Gaja nie zabraknie gier, zabaw, konkursów, które zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W godzinach 11.00 – 15.00 na plaży i pomoście przed fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego turyści jak i mieszkańcy Helu będą mogli wziąć udział
w wydarzeniu, które zakończy się przemarszem do Muzeum Rybołówstwa oraz happeningiem z udziałem artystki Cecylii Malik.
Dzień Ryby dla turystów i mieszkańców to dobra okazja by dowiedzieć się o zasobach i stanie Bałtyku, a także polskich rzek, które łączą nas z tym morzem oraz posłuchać jak podejmować realne działania na rzecz ich ochrony. Wydarzenie organizowane jest przez Klub Gaja we współpracy ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego - partnerem merytorycznym i Fundacją PKO Banku Polskiego - partnerem strategicznym programu Zaadoptuj rzekę oraz Miastem Hel.
Bez rodzimych ryb nie będzie rodzimych rybaków, a na naszych stołach zabraknie tradycyjnych dań z ryb bałtyckich. Los wielu gatunków zleży od wielu żyjących nad rzekami mieszkańców Polski. Na przykład łowione
w morzu łososie i trocie muszą mieć drożne
i czyste rzeki. Te dwa gatunki to arystokracja wśród bałtyckiej ichtiofauny - "król i królowa" Bałtyku. Warto chronić miejsca ich tarła
i zasoby bazy pokarmowej. Nie jest to łatwe, ale najważniejsze, że jest to możliwe. Sami naukowcy rady jednak nie dadzą. Potrzeba społecznego wsparcia dla działań ochronnych lokalnej i państwowej administracji, woli przestrzegania zasad kodeksu odpowiedzialnego rybołówstwa i braku pobłażania dla działania kłusowników - wyjaśnia prof. Krzysztof E. Skóra, kierownik Stacji Morskiej.
Na stoiskach Klubu Gaja można będzie m.in. zmierzyć się z łososiem – królem polskich rzek i odbić metodą szablonu jego wizerunek na torbach bawełnianych czyli Dizajn z Łososiem. Zakręcić Wodnym Kołem Fortuny, poznać Rzekę idealną oraz gatunki ryb dwuśrodowiskowych. Zainteresowanych morską fauną zaprosimy do odwiedzenia stoisk Stacji Morskiej: morświnowego, foczego i rybnego, na których można będzie pogłębić swoją wiedzę na temat tych zwierząt poprzez modele, konkursy i materiały edukacyjne. Na uczestników czekać będą nagrody. Zachęcamy także do obejrzenia wystawy „Zaadoptuj rzekę” (w fokarium), która prezentowana będzie do 26 sierpnia oraz „Jakie rzeki takie morze” (przed morświnarium).
O godzinie 15.00 z plaży przed fokarium wyruszy przemarsz do Muzeum Rybołówstwa, który zakończy się happeningiem i spłynięciem Warkoczy dla rzek z wieży muzeum. Happening poprowadzi Jacek Bożek z Klubu Gaja i krakowska artystka Cecylia Malik.
Dla Klubu Gaja Dzień Ryby jest świętem nie tylko ryb, Bałtyku, ale także rzek. To właśnie do Bałtyku wpływa większość polskich rzek. Dlatego zachęcamy do ich ochrony, poprawy czystości i poszanowania świata zwierząt
i roślin zamieszkujących ich wody i brzegi - podsumowuje Paweł Grzybowski z Klubu Gaja.
Zanieczyszczone, zaniedbane akweny to realne problemy ekologiczne. Otaczanie ich opieką jest rzeczywistym działaniem na rzecz środowiska naturalnego. Wraz z Klubem Gaja zaadoptowano 650 rzek i akwenów w ponad 1128 miejscach w kraju (2005-2013). Program Zaadoptuj rzekę objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.