Program Klubu Gaja Zaadoptuj rzekę powstał z potrzeby zwrócenia się ku naszym polskim wodom. Abyśmy zauważyli i docenili, że wokół nas płyną rzeki, potoki, rozpościerają się jeziora, stawy, a wraz z nimi całe bogactwo fauny i flory, że Polska to kraj morski.
Zachęcamy do rzeczywistych działań w rozwiązywaniu realnych problemów, do których w Polsce należy mała świadomość społeczna na temat wartości przyrodniczych i kulturowych rzek i niska kultura oszczędzania wody. Uczestnicy programu podejmują różnorodne inicjatywy, aby najbliższe im rzeki, potoki, jeziora i źródła były czyste i zadbane
Proponujemy, by adopcję rzeki czy innego akwenu zaplanować krok po kroku, opisać swoje działania i zamieścić je na interaktywnej mapie Polski – w ten sposób przekonamy się ile razem możemy zdziałać!
Dniem inauguracji programu jest obchodzony 22 marca Światowy Dzień Wody. Z tej okazji zachęcamy do organizowania lokalnych imprez dla wszystkich mieszkańców. Dzięki temu mamy szansę skuteczniej chronić bogactwo, którym jest woda. Naszą propozycją na ten dzień – wyznaczający początek adopcji rzeki - jest happening Kolejka po wodę!
Podpowiedzi jak przeprowadzić proste działania dla rzek i wokół rzek można znaleźć w dziale jak zaadoptować rzekę, o dobrych pomysłach można przeczytać w dobrych praktykach i w raportach z poprzednich edycji programu.
W lipcu zapraszamy do przyłączenia się do organizowanego w całej Europie, także w Polsce, wydarzenia BIG JUMP. To symboliczne wejście do wody, w tym samym dniu, o tej samej godzinie w całej Europie. Każdy może włączyć się do akcji.
Czyste i żyjące rzeki to czyste i żyjące morze. Dlatego od lat Klub Gaja angażuje się w Dzień Ryby w Helu.