Dzień Ryby 2013

Płyną rzeki do morza czyli Dzień Ryby w Helu z Klubem Gaja.

Około tysiąca osób pojawiło się na terenie Stacji Morskiej w Helu podczas tegorocznego Dnia Ryby – 28 lipca. Warsztaty i zajęcia Klubu Gaja zakończył dwustuosobowy pochód uczestników happeningu Wielki powrót łososia. Polskie rzeki muszą być czyste i bogate w ryby, by czysty i bogaty był Bałtyk, dlatego na zakończenie wydarzenia wspólnie z mieszkańcami i turystami symbolicznie weszliśmy do morza.

Warsztaty, gry i wystawy przygotowano w ramach programu Klubu Gaja – Zaadoptuj rzekę. Jego partnerem strategicznym jest Fundacja PKO Banku Polskiego, a merytorycznym - Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. W Dniu Ryby nad Stacją Morską w Helu unosiły się „latające ryby” czyli latawce w kształcie łososi. Wszystkie stoiska Klubu Gaja oraz Stacji Morskiej cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję obejrzeć dwie wystawy Klubu Gaja – „Zaadoptuj rzekę” oraz „Jakie rzeki takie morze”, których otwarcie nastąpiło podczas Dnia Ryby. Widzowie pokazów karmienia fok mogli usłyszeć o idei programu Zaadoptuj rzekę, który w ciągu 9 lat zaangażował w działania blisko 123 000 osób i doprowadził do zaadoptowania 650 rzek i akwenów w ponad 1128 miejscach w całym kraju.

Polskie rzeki wpływają do Morza Bałtyckiego, dlatego każdy z nas ma wpływ na jego stan. Łosoś – król polskich rzek i Bałtyku potrzebuje czystych i drożnych rzek, dzięki którym dostaje się do morza     i w nim dojrzewa, by wrócić do miejsca swoich narodzin i tam złożyć ikrę. Happening Wielki powrót łososia, w którym główna rolę odgrywa kilkunastometrowa wstęga symbolizująca rzekę, przypomina o tym, że od nas zależy także stan rzek, jezior, mórz i oceanów oraz wszystkich żyjących tam zwierząt. Happening w Helu „przepłynął” przez miasto i dotarł do morza, aby jego uczestnicy wspólnie weszli do wody.

W Helu obecni byli również rowerzyści międzynarodowego Rajdu dla Bałtyku, którzy w 9 krajach nadbałtyckich zbierają podpisy pod petycją wzywającą do poparcia Bałtyckiego Planu Działań. W Helu podpisało się pod nią pół tysiąca osób. Rowerzystów będzie można spotkać jeszcze  m.in. w Krynicy Morskiej (2 sierpnia) i Kołobrzegu (7 sierpnia). Natomiast Klub Gaja zaprasza do wspierania ochrony polskich rzek. Tę możliwość daje Karta Inteligo Visa payWave „Dobro procentuje” PKO Banku Polskiego . Klienci banku, którzy mają tę kartę dobroczynną (już ponad 30 000 osób) wspierają wybraną przez siebie inicjatywę charytatywną. W obszarze EKOLOGIA jest nią program Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja.

***

Program Zaadoptuj rzekę proponuje społecznościom lokalnym w całej Polsce, aby otaczały opieką czyli „adoptowały” rzeki, potoki, stawy, jeziora i źródła w swojej okolicy. Zaśmiecone, brudne akweny to realne problemy ekologiczne. Ich adoptowanie – otaczanie opieką jest rzeczywistym działaniem na rzecz środowiska naturalnego i Morza Bałtyckiego.

Galeria zdjęć >>>

Foto: Tomek Pikuła

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl