Do europejskiej akcji BIG JUMP (European River Swimming Day) także w tym roku dołączyli Polacy. Do rzek, jezior i Bałtyku wchodzili aktywiści, mieszkańcy, rodziny, artyści, urzędnicy. BIG JUMP w Polsce stał się już tradycją. W niedzielę, 10 lipca o godz. 15.00, wspólnie z Klubem Gaja w 30 miejscach w kraju świętowano nad wodą. Niezwykły BIG JUMP odbył się w pociągu - do butelki z wodą!
Akcja BIG JUMP to wiele radości i zabawy. W niedzielę pogoda dopisała. Ludzie też. Na plaży nad Świdrem ponad 150 osób uczestniczyło w wydarzeniu. Ci, którzy nie mogli zanurzyć się w rzece, symbolicznie zamoczyli stopy w miskach i wiadrach z wodą. Niezwykły BIG JUMP odbył się w pociągu relacji Wrocław- Bielsko-Biała. Do butelki napełnionej wodą „skakała” mała nóżka. Pomysłowo!
W tym roku Szczyt NATO uniemożliwił BIG JUMP nad Wisłą w Warszawie. Jednak tradycja została podtrzymana. W naszym kultowym miejscu, o godz. 15.00 do Wisły wszedł Leszek Drogosz - Dyrektor Biura Infrastruktury m.st. Warszawa corocznego partnera BIG JUMP. Natomiast Klub Gaja wraz z mieszkańcami Bielska-Białej pluskał się w Białej – komentuje Jacek Bożek prezes Klubu Gaja.
Do Białej, którą bielszczanie nazywają Białką wraz z Klubem Gaja weszło ponad 25 osób i 5 psów. W tym roku zachęcaliśmy do zabrania swoich pupili nad wodę. Czyste i żyjące rzeki są potrzebne ludziom oraz przyrodzie.
Dobry stan rzek to dobra jakość naszego życia. Plaże, ścieżki spacerowe i rowerowe, miejsca odpoczynku i rekreacji. Dlatego europejczycy, co roku w tym samym dniu o tej samej godzinie manifestują swoje poparcie dobrego stanu rzek. Klub Gaja po raz pierwszy zorganizował BIG JUMP w 2005 roku nad Wisłą w Warszawie. W kolejnych latach pływano w Wiśle, a do akcji dołączali się ludzie, organizacje i samorządy organizując BIG JUMP nad okoliczną rzeką czy innym akwenem.
Klub Gaja dziękuje wszystkim uczestnikom! Mamy nadzieję, że spotkamy się nad wodą w przyszłym roku!
Wejścia do wody w ramach BIG JUMP 2016:
1. Rzeka Biała w Bielsku-Białej (Klub Gaja, mieszkańcy oraz 5 psów) 2. Wisła w Warszawie (Płyta Desantu, Dyrektor Infrastruktury m.st. Warszawy) 3. Wisła w Warszawie (aktor Bartłomiej Topa, ambasador Klubu Gaja) 4. Rzeka Świder w Otwocku (Stowarzyszenie Chodź nad Świder) 5. Rzeka Świder w pobliżu Uroczyska Dębek w Stoczku Łukowskim (Klub 50+ i Przyjaciele) 6. Zalew na rzece Muchawce w Siedlcach, od strony "Cichej Stanice" (Polski Klub Ekologiczny Koło „Podlasie”) 7. Rzeka Oszczenica (Sierakowska Kolei Drezynowa) 8. Rzeka Biała Przemsza w Dąbrowie Górniczej-Okradzionów (Kajaki Przemsza, Grzegorz Piętka) 9. Strumień Komora II, Ujście do rzeki Biała Przemsza w Sławkowie (Stowarzyszenie Przyjaciół Białej Przemszy) 10. Rzeka Pisia Tuczna w Jaktorowie (pani Sylwia Kubina-Mykytyn) 11. Morze Bałtyckie we Władysławowie (Nadmorski Park Krajobrazowy – Błękitna Szkoła we Władysławowie) 12. Rzeka Tążyna w Otłoczynku (Pracownia Orange Otłoczyn) 13. Jezioro Kierskie w Poznaniu (Urszula Filimon-Kucharska) 14. Rzeka Widawa w Chrząstawie Wielkiej (wolontariuszka Klubu Gaja wraz z przyjaciółmi, koniem i psem) 15. Rzeka Żylica w Szczyrku (Maciej Migdał) 16. Ujście Warty w Słońsku (Towarzystwo Przyjaciół Słońska „Unitis Virbun”) 17. Rzeka Kostrzyniec w Kobiórze (Ranczo Broszka oraz 3 konie) 18. Rzeka Bystrzyca w Zakrzówku (Koło PZW „Stoczek” Zakrzówek) 19. Rzeka Oława, okolice Henrykowa ( Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-Unia) 20. Zalew Szczeciński, plaża w Czarnocinie (Stępnicka Organizacja Turystyczna Nie Tylko dla Orłów) 21. Rzeka Odra w Widuchowej (Stępnicka Organizacja Turystyczna Nie Tylko dla Orłów) 22. Morze Bałtyckie w Rewalu (rodzina Krasowskich) 23. Morze Bałtyckie w Jastarni (Anna Sobańska z rodziną) 24. Zatoka Pucka w Helu (Stacja Morska im. Prof. Krzysztofa E. Skóry w Helu) 25. Rzeka Biała Tarnowska w Tarnowie (Wojciech Obrzut) 26. Kanał w Amsterdamie (Agnieszka Przygodzka) 27. Miska z wodą w Rozwadze (Anna Lepich) 28. Miska z wodą w Bachus (Kamil Fil z rodziną) 29. Butelka z woda i symboliczna stopa w pociągu Wrocław – Wilkowice (Miła Bożek) 30. Wiadro na podwórku we Wrocławiu (artystka Cecylia Malik)
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.
Patronat nad programem: Minister Edukacji Narodowej i Ministerstwo Środowiska