BIG JUMP 2018 – do Wisły w Warszawie!

2018-07-02 19:36

Klub Gaja, Koalicja Ratujmy Rzeki i WWF Polska zapraszają warszawiaków i każdego, komu leży na sercu los naszych rzek i jezior do włączenia się w europejską akcję BIG JUMP. W tym samym dniu, o tej samej godzinie, Europejczycy wchodzą do wody. Spotykamy się w niedzielę 8 lipca, w Warszawie, na plaży nad Wisłą (na wysokości Pomnika Saperów i Płyty Desantu). Punktualnie o godz. 15.00 wchodzimy do rzeki by zamanifestować nasz sprzeciw wobec betonowania i kanalizowania Wisły, Odry i innych polskich rzek. Każdy, kto nie może być z nami w Warszawie, może wejść do wody w najbliższej okolicy, a przynajmniej zanurzyć w niej dłonie czy stopy!

W tym roku akcja BIG JUMP w Polsce to społeczny apel w obronie naszych rzek, które nieprzegrodzone zaporami, płynące w szerokich dolinach, dają ludziom wymierne korzyści. Doliny gromadząc wodę podczas wezbrań chronią nas przed powodziami, a naturalny nurt rzeki, o ogromnych zdolnościach samooczyszczania, jest źródłem czystej wody.

O błędach w traktowaniu rzek mówi Jacek Engel z Fundacji Greenmind, członka Koalicji Ratujmy Rzeki: „Od czasów PRL-u pokutuje fałszywy pogląd, że rzeka ma być odbiornikiem ścieków, służyć przemysłowi i masowemu transportowi towarowemu. Uczmy się na błędach innych - Holendrzy i Amerykanie dawno się zorientowali, że regulacja i betonowanie rzek nie tylko szkodzą przyrodzie, ale zwiększają zagrożenie powodziowe”.

Nie możemy troski o dobry stan rzek i jezior zostawić tylko rządzącym. BIG JUMP to obywatelska akcja, w której Europejczycy manifestują poparcie dla czystych i żyjących rzek, potrzebnych nie tylko przyrodzie, ale przede wszystkim – ludziom.

„Na świecie renaturyzuje się rzeki, oddając im miejsce do naturalnego i bezpiecznego rozlewania się lub burzy starzejące się tamy. Dzisiejsza wiedza naukowa mówi jasno, że rzeka jest bezpieczniejsza dla swojego otoczenia, kiedy pozostaje w swoim naturalnym korycie – mówi Karolina Kukielska z WWF Polska. W tym roku dołączamy do akcji BIG JUMP, bo chcemy, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o zagrożeniu w jakim znalazły się nasze rzeki i pokazało swoją solidarność z ideą ich ochrony” – dodaje.

„Rzeki nie obronią się same przed niszczącymi działaniami betonowego lobby. To my, obywatele, musimy wystąpić w ich obronie. A zmiany klimatu sprawiły, że jeszcze ostrożniej musimy ingerować w złożony system przyrody. Chrońmy rzeki i ich urzekające piękno dla nas i przyszłych pokoleń” – apeluje Jacek Bożek z Klubu Gaja, koordynatora akcji BIG JUMP w Polsce.

Swój symboliczny gest na rzecz ochrony polskich rzek może wykonać każda osoba, niezależnie gdzie się znajduje, nad rzeką, jeziorem czy Bałtykiem, a nawet w domu z miską wody. Zapraszamy do wejścia do wody całe rodziny, grupy przyjaciół, miłośników rzek, kajakarzy, żeglarzy, wędkarzy, artystów, bibliotekarzy, działaczy społecznych, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, samorządowców, wszystkich, dla których rzeki są ważne! Gdziekolwiek jesteśmy, włączmy się w europejską kampanię społeczną.

Też możesz pomóc - zorganizuj własny BIG JUMP! To proste!
• Dołącz do wydarzenia BIG JUMP na FACEBOOKU Klubu Gaja.
• Zaproś na wydarzenie rodzinę, przyjaciół, współpracowników, sąsiadów, zabierzcie ze sobą zwierzęta! Pobierz > plakat BIG JUMP .
• 8 lipca 2018 (niedziela), o godz. 15.00 wejdź do wody sam/sama lub ze znajomymi (wystarczy zanurzyć stopy lub dłonie). BIG JUMP można zorganizować wszędzie nawet nad basenikiem w ogrodzie czy na balkonie.
• Zrób zdjęcie, nagraj film i umieść w swoich kanałach social media z #ratujmyrzeki #bigjump. Wyślij informacje (miejscowość, nazwa akwenu, ilości osób, zdjęcie, film) na adres klubgaja@klubgaja.pl.
• Pamiętaj – bądź ostrożny nad wodą!

Do akcji BIG JUMP 2018 włączyli się już:
Warszawa, rzeka Wisła  – Klub Gaja, Koalicja Ratujmy Rzeki, WWF Polska, Greenpeace,  Partnerstwo dla Klimatu, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, Stołeczne Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Ciechocinek, rzeka Wisła – Fundacja Greenmind, Koalicja Ratujmy Rzeki, Matki Polki na wyrębie, Klub Gaja.
Otwock, rzeka Świder – Stowarzyszenie Chodź nad Świder.
Domaszczyn, rzeka Dobra  – Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, członek Koalicji Ratujmy Rzeki.
Słońsk, ujście rzeki Warty – Towarzystwo Przyjaciół Słońska „Unitis Virbus”, Koalicja Ratujmy Rzeki.
Jaktorów, rzeka Pisia Tuczna – mieszkańcy.
Siedlce, Zalew Siedlecki na rzece Muchawce – Polski Klub Ekologiczny Koło „Podlasie” w Siedlcach.
Hel, Zatoka Pucka – Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.
Tarnów, rzeka Biała Tarnowska – mieszkańcy.
Kraków, ujście Wilgi do Wisły – mieszkańcy.
Szczyrk, rzeka Żylica – rodzina Migdałów, przyjaciele i pies.
Rybnik, rzeka Ruda – Aktywni Team.
Sławków, rzeka Biała Przemsza – Kajaki Przemsza.
Władysławowo, Morze Bałtyckie – Nadmorski Park Krajobrazowy i Błękitna Szkoła.
Nowa Wieś, rzeka Nowinka – mieszkańcy i goście ośrodka Nowinka.
Czarnocin, Delta Odry – Stepnicka Organizacja Turystyczna , BUND Brandenburg, Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy, ALNUS Eberswalde, Koalicja Ratujmy Rzeki.
Gdańsk, Morze Bałtyckie – rodzina Krasowskich

W Polsce BIG JUMP koordynowany jest przez Klub Gaja przy współpracy z pomysłodawcą akcji European Rivers Network oraz partnerami. Przeczytaj więcej informacji o BIG JUMP w Polsce.

Pobierz plakat <<< BIG JUMP WARSZAWA


zdjęcia:  BIG JUMP - rzeka Świder w Otwocku, rzeka Pisia Tuczna w Jaktorowie, rzeka Wisła w Warszawie, zalew na rzece Muchawce w Siedlcach. Fot. Archiwum Klubu Gaja

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl