BIG JUMP 2019 – dziękujemy!

2019-07-21 21:39

Po raz 15-ty Polki i Polacy dołączyli do europejskiego wydarzenia BIG JUMP. W niedzielę 14 lipca o godz.15.00 razem wchodziliśmy do rzek, jezior i Bałtyku w intencji ochrony polskich rzek przed ich betonowaniem i kanalizowaniem. Klub Gaja wspólnie z Koalicją Ratujmy Rzeki , WWF Polska i kolektywem Siostry Rzeki zachęcał do wejścia do wody wszystkich, dla których los polskich rzek jest ważny. BIG JUMP odbył się w blisko 40 miejscach w Polsce. W wydarzeniu w Warszawie uczestniczyli ambasadorzy Klubu Gaja - aktorzy: Magdalena Popławska, Dagmara Bąk i Bartłomiej Topa. W Wiśle pływali m.in. warszawiacy, viceprezydent Michał Olszewski i urzędnicy miejskiego ratusza. Siostry Rzeki zaprezentowały pokaz „Mody na rzeki”  i odczytały apel do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wzywający do ratowania polskich rzek. Dziękujemy wszystkim uczestnikom BIG JUMP 2019!

Podczas BIG JUMP w Polsce świeciło w wielu miejscach słońce, była piękna letnia pogoda, ale też padały ulewne deszcze i grad. W Wiśle w Warszawie odnotowano jeden z najniższych stanów wody w lipcu od wielu lat. Susza dotyka Polskę już w wielu miejscach. Dlatego tegoroczne przesłanie wspólnego wejścia do wody w ramach akcji społecznej BIG JUMP miało wyraźny przekaz ekologiczny – „Nie betonujmy naszych rzek. Odtwarzajmy bagna i tereny podmokłe. Ratujmy dzikie i naturalne rzeki dla przyszłych pokoleń”.

Jacek Bożek z Klubu Gaja, koordynator Big Jump w Polsce, mówi – „Nie możemy dłużej udawać, że nic się nie dzieje z wodą i rzekami w Polsce. Sytuacja jest dramatyczna. Dlatego też wchodziliśmy do rzek z jasnym i zdecydowanym przekazem. Zostawmy rzeki naturze i nie niszczmy przyrody, która wspiera człowieka świadcząc mu ekousługi. Zmiany klimatu już nas dotykają i nic nie pomoże hydrotechniczne zaklinanie rzeczywistości i proponowanie wielkich zapór jako rozwiązania problemów”.

W Warszawie wszyscy, którzy chcieli zamanifestować swoją troskę o rzeki i jeziora spotykali się na plaży nad Wisłą. Do akcji dołączyli ambasadorzy Klubu Gaja, aktorzy – Magdalena Popławska, Dagmara Bąk i Bartłomiej Topa. Wielu uczestników było przygotowanych by wejść do wody w kąpielówkach, tak jak Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. W Wiśle pływali organizatorzy, warszawiacy i urzędnicy stołecznego ratusza. Nad uczestnikami czuwało Stołeczne Wodne Pogotowie Ratunkowe. Następnie Siostry Rzeki przeczytały apel do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wzywający do ratowania polskich rzek. Na zakończenie wydarzenia odbył się pokaz „Moda na Rzeki” kolektywu Siostry Rzeki. Każdy mógł wybrać sobie strój kąpielowy i zaprezentować go na „rzecznym” wybiegu.

Cecylia Malik, krakowska artystka z kolektywu Siostry Rzeki mówi – „W tym roku Siostry Rzeki przypłynęły na tradycyjnym drewnianym galarze na BIG JUMP  do Warszawy Wisłą. Płyniemy z Krakowa do Gdańska. Jest to podróż trudna, pogoda nas nie rozpieszcza, płyniemy z małymi dziećmi i doświadczamy bardzo niskiego stanu wody. Naszym spływem i happeningami chcemy dołożyć cegiełkę do budowania świadomości Polek i Polaków, jak ważna jest ochrona naturalnych nieuregulowanych rzek, szczególnie w czasie kryzysu klimatycznego, gdzie powodzie i susze są coraz częstsze i zaczynamy mieć coraz większy problem z wodą. Ogromnie się cieszymy, że należymy do Koalicji Ratujmy Rzeki, że razem z Klubem Gaja, Fundacją Greenmind, WWF Polska wskoczyliśmy do Wisły – by dać wyraz, że Wisła i płynąca w niej słodka woda jest bezcennym skarbem, którego nie możemy roztrwonić i zmarnować” .

Do akcji BIG JUMP w Polsce dołączyli członkowie Koalicji Ratujmy Rzeki, aktywiści, miłośnicy rzek i obywatele dla których rzeki, jeziora i Bałtyk są ważne. Tegoroczna akcja służyła nagłośnieniu problemu niszczenia polskich rzek, pod pretekstem ochrony przeciwpowodziowej oraz zapobieganiu suszy. Regulowanie małych rzek i betonowanie ich brzegów przyspiesza odpływ wody, zwiększając zagrożenie powodziowe terenów położonych w dole ich biegu, a jednocześnie potęguje suszę. W Europie Zachodniej ogromnym kosztem renaturyzuje się rzeki, rozbiera się zapory, a wały odsuwa od rzek w celu zwiększenia naturalnej retencji.

Jacek Engel z Fundacji Greenmind i Koalicji Ratujmy Rzeki komentuje – „Większość Polek i Polaków ma świadomość katastrofy klimatycznej i nadchodzącego kryzysu wodnego. Czas, by dotarło to również do rządzących. Megalomańskie plany rządu zamiany dużych rzek w kanały żeglugowe, masowe regulowanie mniejszych cieków i budowanie zbiorników, z których woda wyparowuje szybciej niż dopływa, tylko pogarszają stan zasobów wodnych. Koalicja oczekuje diametralnej zmiany kursu, którego głównymi kierunkami powinny być spowalnianie odpływu i zwiększanie retencji naturalnej’.

Karolina Kukielska z Fundacji WWF Polska dodaje – „Fundacja WWF Polska dołączyła do akcji Big Jump już po raz drugi. Dzięki takim inicjatywom, możemy nagłośnić temat konieczności ochrony rzek w Polsce. Polska na tle Europy jest jednym z najuboższych w wodę krajów. Za kilkanaście lat możemy mieć poważne problemy z dostępem do wody pitnej. Jeśli będziemy właściwie dbać o nasze rzeki i jak najmniej w nie ingerować, możemy zapobiec wielu katastrofalnym dla nas skutkom. Musimy całkowicie zapobiec wdrożeniu tak utopijnych planów jak budowa drogi wodnej E40 czy tama w Siarzewie!”.

Podczas akcji BIG JUMP mówiliśmy o tym, że nam, obywatelom, zależy na czystych i żyjących rzekach. Trzeba je chronić i przywracać naturze – z korzyścią dla ludzi i przyrody. Czyste i naturalnie  płynące rzeki to zasoby pitnej wody, środowisko życia ryb i innych organizmów, korytarze ekologiczne dla zwierząt, miejsce odpoczynku i rekreacji dla ludzi. 

Do akcji BIG JUMP 2019 włączyli się m.in.:

1. Warszawa, rzeka Wisła – Klub Gaja, Koalicja Ratujmy Rzeki, WWF Polska, Siostry Rzeki, Fundacja Greenmind, m.st. Warszawa, Dzielnica Wisła, Stołeczne Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Fundacja Rok Rzeki Wisły
2. Gorzów Wielkopolski, rzeka Warta – Fundacja Greenmind, Koalicja Ratujmy Rzeki, Gorzowskie Siostry Rzeki, Towarzystwo Przyjaciół Słońska „Unitis Virbus”
3. Goniądz, rzeka Biebrza - NIE dla S-16 przez Dolinę Biebrzy, Fundacja Greenmind
4. Opole, rzeka Odra – Klub Gaja i przyjaciele
5. Bielsko-Biała, rzeka Biała – Klub Gaja i przyjaciele
6. Budy Ruskie, Czarna Hańcza – WWF Polska
7. Czerwony Krzyż, Jezioro Wigry – WWF Polska
8. Otwock, rzeka Świder – Stowarzyszenie Chodź nad Świder
9. Hel, Zatoka Pucka –  trenerzy fok, Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu
10. Słubice, rzeka Odra – Fundacja Strefa Zieleni i Green European Fundation
11. Góra Kalwaria, rzeka Wisła – obóz Ornitologiczny Koła Naukowego Leśników SGGW w Warszawie
12.  Święte Miejsce, rzeka Rospuda – studenci ochrony ekosystemów bagiennych z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego
13. Chochołów, rzeka Czarny Dunajec – Przyjaciele Dunajca
14. Okolice Wizeńska, rzeka Gowienica – Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy
15. Rowy, rzeka Łupawa – Polska Zielona Sieć, Koalicja Ratujmy Rzeki
16. Toruń, rzeka Wisła – Fundacja Wolna Wisła
17. Sułów, Dolina Baryczy, rzeka Barycza –  Fundacja Nasza Ziemia
18. Wrocław, rzeka Widawa – wolontariusze Klubu Gaja i przyjaciele
19. Sławków, rzeka Biała Przemsza – Kajaki Przemsza
20. Prusim, Jezioro Prusim Młyńskie – mieszkańcy
21. Kuźnica, Morze Bałtyckie – Błękitna Szkoła przy Nadmorskim Parku Krajobrazowym
22. Lubiąż, Odra – Fundacja EduSilesia
23. Szczyrk, rzeka Żylica – wolontariusz Klubu Gaja – Grzegorz z suczką Korą i sąsiadami
24. Hel, Morze Bałtyckie – rodzina Krasowskich, przyjaciele Klubu Gaja
25. Jaworze, Potok Szeroki  – Anna i David z córkami, przyjaciele Klubu Gaja
26. Kobiernice, miska z wodą – Dorota i Patryk, przyjaciele Klubu Gaja
27. Siedlce, rzeka Warta – Karolina z mamą, przyjaciółki Klubu Gaja
28. Góra Potrójna, bezimienny potok – Maria i Ania, przyjaciółki Klubu Gaja
29. Kraków, rzeka Wisła – gazeta „Istota” i mieszkańcy
30. Będzin, rzeka Czarna Przemsza – mieszkańcy
31. Mięćmierz, rzeka Wisła – Małgosia i Tomek z rodziną
32. Wrocław, fontanna – Ela z rodziną, przyjaciele Klubu Gaja
33. Nowina, Potok Cierpicki – rodzina Pobłockich z psem
34. Bielsko-Biała, staw w ogrodzie – Klub Gaja
35. Granica polsko-czeska, rzeka Opawica – Kasia i Andrzej, przyjaciele Klubu Gaja
36. Szkocja, Rannoch Moor, Looch Ba – Maja, przyjaciółka Klubu Gaja
37. Włochy, Triest, Adriatyk – Marcin z dzidziusiem


Klub Gaja, Koalicja Ratujmy Rzeki, WWF Polska i Siostry Rzeki dziękują wszystkim za BIG JUMP 2019! Do zobaczenia nad rzekami, jeziorami i Bałtykiem za rok!

ZOBACZ ZDJECIA BIG JUMP 2019 WARSZAWA >>>

ZOBACZ ZDJĘCIA BIG JUMP 2019 POLSKA >>>

Media o  BIG JUMP

Informacje o BIG JUMP 2019 ukazały się m.in. w TVN 24, TVN Biznes i Świat, Polsat, Polsat News, Polsat News 2

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,150427,24986532,pokaz-mody-w-obronie-wisly.html

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/5,54420,24993195.html

https://www.rdc.pl/informacje/zachowac-wode-dla-potomnych-akcja-big-jump-w-warszawie-posluchaj/

https://audycje.tokfm.pl/podcast/78099,14-lipca-wszyscy-wchodzimy-do-wody-BIG-JUMP-i-Kolektyw-Siostry-Rzeki

https://www.vogue.pl/a/cecylia-malik-moda-w-walce-o-rzeki

http://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/7,88025,24974495,zbliza-sie-big-jump-2019-ratuj-rzeki-i-wejdz-do-wody.html

http://www.bielsko.info/20313-znow-wskocza-do-rzeki-bialej-przy-zakladach-bielmar-bielsko-biala

http://gorzow.wyborcza.pl/gorzow/7,36844,24974017,wielki-plusk-na-admirze-wchodzimy-do-warty-dla-jej-ratowania.html

http://igorzow.pl/informacje/lokalne/76072.html

https://www.radiogorzow.pl/50023/ratujmy-rzeki/

https://infowire.pl/generic/release/449912/big-jump-2019-ratuj-rzeki-i-wejdz-do-wody/

http://www.gorzow.pl/PL/3235/7318/BIG_JUMP_2019_-_ratuj_rzeki_i_wejdz_do_wody/k/

http://www.gorzow.com/informacje/76072/

https://www.forbes.pl/life/moda-na-rzeki-na-czym-polega-projekt/129f9jy

https://www.radioram.pl/articles/view/36937/W-niedziele-o-15-00-Big-Jump-czyli-wchodzimy-do-rzeki-POSLUCHAJ

https://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/big-jump-2019-ratuj-rzeki-i-wejd-do-wodyh

http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/protest-w-obronie-rzek-warszawa-aktywisci-w-strojach,5207621,artgal,t,id,tm.html

http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/big-jump-warszawa-2019-byl-skok-do-wody-i-prezentacja,5206663,artgal,t,id,tm.html

https://waw4free.pl/wydarzenie-63425-big-jump-wejdz-do-wisly

http://www.otwock.pl/big-jump-2019,ne,mg,6,2774

https://www.tps-unitisviribus.org.pl/aktualnosci/big-jump-2019

http://eko-unia.org.pl/siostry-rzeki-splyw-wisla-krakow-gdansk-3-25-lipca/

https://warsawnow.pl/big-jump-2019/

https://warszawa.twoje-miasto.pl/Artykuly/View/94851/big-jump-2019-%E2%80%93-ratuj-rzeki-i-wejdz-do-wody

https://sulecin.twoje-miasto.pl/Artykuly/View/94851/big-jump-2019-%E2%80%93-ratuj-rzeki-i-wejdz-do-wody

https://strzelcekrajenskie.twoje-miasto.pl/Artykuly/View/94851/big-jump-2019-%E2%80%93-ratuj-rzeki-i-wejdz-do-wody

https://staszow.twoje-miasto.pl/Artykuly/View/94851/big-jump-2019-%E2%80%93-ratuj-rzeki-i-wejdz-do-wody

https://stalowawola.twoje-miasto.pl/Artykuly/View/94851/big-jump-2019-%E2%80%93-ratuj-rzeki-i-wejdz-do-wody

https://mielec.twoje-miasto.pl/Artykuly/View/94851/big-jump-2019-%E2%80%93-ratuj-rzeki-i-wejdz-do-wody

https://debica.twoje-miasto.pl/Artykuly/View/94851/big-jump-2019-%E2%80%93-ratuj-rzeki-i-wejdz-do-wody

http://powiatlive.pl/wydarzenia/19984-ratuj-rzeki-i-wejdz-do-wody

http://www.kobieta50plus.pl/pl/rynek-50-plus/big-jump-2019

https://linia.com.pl/2019/07/11/fitness-wsrod-fal/

http://www.ratujmyrzeki.pl/217-big-jump-2019-ratuj-rzeki-i-wejdz-do-wody

https://www.zachod.pl/119188/ratujmy-rzeki/

https://kronika24.pl/big-jump-2019-ratuj-rzeki-i-zanurz-sie-w-wodzie/

http://infoship.pl/big-jump-2019-ratuj-rzeki-i-wejdz-do-wody-_more_116087.html

http://mieszkaniec.pl/big-jump-ratuj-rzeki-i-wejdz-do-wody/

http://wde.warszawa.pl/big-jump-w-warszawie-wchodzimy-do-wisly/

http://witrynawiejska.org.pl/zwierzeta/item/51216-big-jump-2019-ratuj-rzeki-i-wejdz-do-wody

http://www.klubgaja.pl/news/1120

http://www.zaadoptujrzeke.pl/pl/aktualnosci/@/big-jump-2019-ratuj-rzeki-i-wejdz-do-wody– WWF Polska

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl