Dzień Ryby w Helu - już w najbliższą sobotę!
2015-07-24 05:41
Klub Gaja serdecznie zaprasza na Dzień Ryby w Helu, który odbędzie się już w najbliższą sobotę 25 lipca 2015r. Przyjdź i dowiedz się jak chronić Morze Bałtyckie oraz polskie rzeki, bo od stanu jakości wód w naszych rzekach zależy jakość wód Bałtyku oraz życie wielu gatunków ryb morskich i dwuśrodowiskowych.
W Dzień Ryby (25 lipca 2015 od godziny 11.00 do 17.00 na placu przed wejściem do Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, na uczestników będą czekać gry i zabawy Klubu Gaja: „Na stół RYBA” czyli dekorowanie piernikowych ryb, budowanie makiety rzeki idealnej z klocków LEGO, zajęcia „Jaka ryba tu mieszka?” i „Dizajn z Rybą”. Będzie także można zakręcić „Wodnym kołem fortuny” i zagrać w plenerową grę planszową „Rzeka idealna”. W kioskach „rybnym”, „foczym” i „morświnowym” edukatorzy Stacji Morskiej SMIOUG zaprezentują m.in. narzędzia połowowe bezpieczne dla fok a także najnowsze wyniki badań dotyczące morświnów. Dzień Ryby dofinansowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Kiedyś rybom do życia wystarczyła czysta woda i naturalne siedliska: dla rozrodu, dla ukrycia się i żerowania. W tamtym czasie morze żywiło i bogaciło naszych przodków. Starczało ryb dla wodnego ptactwa, fok i morświnów. Dziś, by przetrwać wiele ryb potrzebuje pomocy nauki, instytucji państwa oraz pozarządowych organizacji. Gatunki giną, ich zasoby się zmniejszają, rybacy odchodzą od uprawiania zawodu, wielu bałtyckich ryb nie opłaca się łowić. – mówi prof. Krzysztof E. Skóra, kierownik Stacji Morskiej IOUG w Helu.
Bez szerokiej edukacji, opartej o przekonywujące i rzetelne informacje, pozyskanie opinii publicznej na rzecz „ekologicznego nawrócenia” człowieka będzie trudne. Dziś, nawet te grupy społeczne, które żyją z produktów i usług przyrody nie bardzo chcą pozostawiać ją w spadku dla przyszłości. To może skończyć się poważnymi kłopotami ekonomicznymi. Widać też wyraźnie, że zwykłe upowszechnianie wiedzy jest zbyt wolne wobec postępów degradacji natury i do niektórych grup społecznych nie dociera. Wiele osób zarzuciło czytanie, gdyż jest ono zbędne w świecie języka „ikon”. Uważam, iż nastał czas na przekaz językiem i symboliką ze sfery „eko-edu-art”. Dlatego tak bardzo cenię to co umie i robi Klub Gaja. – dodaje prof. K.E. Skóra.
Wydarzenie zakończy się wspólnym happeningiem prowadzonym przez Klub Gaja i przemarszem uczestników pod instalację edukacyjną – ryby z plastikowych butelek PET, która ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania Bałtyku. Dzień Ryby realizowany jest przez Klub Gaja w ramach programu „Zaadoptuj rzekę” pod patronatem Ministra Środowiska. Partnerem Strategicznym programu jest Fundacja PKO Banku Polskiego a Partnerem Merytorycznym Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Od stanu jakości wód w polskich rzekach zależy jakość wód Bałtyku oraz życie wielu gatunków ryb morskich i dwuśrodowiskowych. Dzięki zaangażowaniu blisko 172 000 osób w program „Zaadoptuj rzekę”, opieką otoczono 688 rzek, strumieni, jezior i stawów a także Bałtyk w 1295 miejscach w Polsce (2005-2014).
Zdjęcia wykonano podczas happeningów, akcji informacyjnych i budowy instalacji edukacyjnej - RYBA w Helu, Jastani, Władysławowie, Juracie i Jastrzębiej Górze w dniach 20-23.07.2015r. Fot. Klub Gaja.
Zobacz relację z Dnia Ryby 2014 >>>