Ekologia, edukacja i sztuka czyli Dzień Ryby w Helu

2015-07-31 07:00

25. 07.2015 w Helu odbyła się kolejna edycja Dnia Ryby - naukowcy, ekolodzy, animatorzy i artyści przekazywali wiedzę na temat wodnego i podwodnego świata Morza Bałtyckiego i polskich rzek. Klub Gaja łącząc ekologię, edukację i sztukę zwracał uwagę uczestników na związki ludzi z rzekami oraz morzem a instalacją edukacyjną Ryba z butelek PET zwracał uwagę na problem zaśmiecania rzek i Bałtyku.

W tym roku Dzień Ryby rozpoczął przemarsz przez miasto Męskiego Chóru „Zawisza Czarny” do fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie na uczestników czekały gry i zabawy Klubu Gaja i kioski Stacji Morskiej.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko dekorowania piernikowych troci wędrownych czyli „Na stół RYBA” oraz stoisko „Dizajn z Rybą” na którym można było samodzielne odbić symbol ryby na bawełnianych torbach na zakupy. Dzieci wspólnie z edukatorami budowały z klocków Lego wielką makietę rzeki idealnej - przyjaznej ludziom i przyrodzie, rzeki która uchodzi do Bałtyku, a na piaskowej łasze wylegują się foki. Uczestnicy mogli także zakręcić „Wodnym kołem fortuny” i zagrać w plenerowa grę planszową „Rzeka idealna” mierząc się z pytaniami o rzekach i Bałtyku. Wspólnie z artystką Cecylią Malik malowano różne gatunki ryb i słuchano o nich opowieści na stoisku „Jaka ryba tu mieszka?”. W kioskach „rybnym”, „foczym” i „morświnowym” Stacji Morskiej IOUG poznawano ssaki bałtyckie oraz ryby żyjące w morskich głębinach, sprawdzano jak zostać badaczem mórz i oceanów.

Atrakcją Dnia Ryby stała się instalacja edukacyjna – ogromnych rozmiarów ryba z plastikowych butelek PET przed Domem Morświna. Do jej budowy, wraz z Klubem Gaja i artystami Michałem Kałużnym i Mariuszem Maciejewskim, przyłączyć się mógł każdy, wystarczy, że przyniósł zużytą, czystą i zakręconą butelkę PET. Niezwykły efekt ułożenia ponad 3 tysięcy butelek można było zobaczyć podczas podświetlenia ryby nocą.

Dzięki wielodniowym działaniom, prowadzonym przez Klub Gaja, w ramach promocji Dnia Ryby, wkroczyliśmy na ścieżkę eko-edu-artu w najlepszym wydaniu. Edukacja ekologiczna poprzez sztukę okazała się nie tylko skuteczna ale i piękna. A właśnie o to nam chodzi: zachęcać, rozmawiać, uczyć i tworzyć. Dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji było to naprawdę ważne i potrzebne wydarzenie – mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja. 

Dzień Ryby zakończył się happeningiem Klubu Gaja. Korowód ludzi i ryb popłynął w strugach deszczu i z nurtem błękitnej symbolicznej rzeki od Fokarium pod rzeźbę ryby z butelek. Finał okazał się dobrą zabawą, a nagła burza i ulewa dodała całemu wydarzeniu dodatkowej oprawy.

Pomimo pochmurnej i wietrznej pogody frekwencja dopisała. Na kilka dni przed Dniem Ryby Klub Gaja zapraszał mieszkańców i turystów Władysławowa, Jastrzębiej Góry, Jastarni i Juraty do uczestnictwa w wydarzeniu, rozdając zaproszenia w kształcie troci wędrownej na ulicach oraz w punktach gastronomicznych. Każdy mógł także odbić symbol ryby na błękitnej wstędze, symbolizującej rzekę, którą wykorzystano do happeningu na finał Dnia Ryby.

Dzień Ryby dofinansowany został przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Realizowany był przez Klub Gaja w ramach programu „Zaadoptuj rzekę” pod patronatem Ministra Środowiska. Partnerem Strategicznym programu jest Fundacja PKO Banku Polskiego a Partnerem Merytorycznym Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Instalacja edukacyjna – ryba z butelek realizowana była przez Klub Gaja przy współpracy m.in. z Lonza-Nata i Fundacją Nasza Ziemia.

O Dniu Ryby pisali:
Zwierciadlo.pl >>>
Onet.pl >>>
Radiogdansk.pl >>>
Portalmorski.pl >>>
PPR.pl >>>
Bielsko.biala.pl >>>
Kampaniespoleczne.pl >>>
Qlturka.pl >>>


Zobacz relację z Dnia Ryby na YouTube >>>

Zobacz fotorelację na facebook'u >>>

Fot. Klubu Gaja

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl