Głosujemy na Rzekę Roku 2014!
2014-09-01 10:36
Malowniczo położony Bug, zachwycający naturalnością? Noteć z ogromnym potencjałem? Rawka i jej wybitne walory rekreacyjne? Tanew ze swoimi romantycznymi wodospadami? A może Słupia i jej bogata fauna i flora? Która rzeka zwycięży w plebiscycie Rzeka Roku 2014 Klubu Gaja? Wszystko zależy od Was!
Od dziś można oddawać głosy w konkursie Rzeka Roku 2014, prowadzonym w ramach programu Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja. Na swoją rzekę – faworytkę, może zagłosować każdy! Na stronie rzekaroku.pl należy kliknąć przycisk „Głosuj” (ikona kropli wody w prawym dolnym rogu dużego zdjęcia). Rzeka, która uzyska największą liczbę głosów zdobędzie tytuł Rzeka Roku 2014 oraz nagrodę - dwie statuetki Rzeki Roku, dla zgłaszającego rzekę oraz dla samorządu, na którego terenie rzeka-laureatka się znajduje.
Konkurs pomaga w prezentacji lokalnych walorów przyrodniczych, społecznych, kulturowych czy historycznych, które czasem są niedocenione lub zapomniane. W zeszłorocznym plebiscycie zwyciężyła Wieprzówka uzyskując ponad 1/3 oddanych głosów. Jesteśmy bardzo ciekawi która z rzek - finalistek uzyska największe uznanie w oczach głosujących i otrzyma tytuł Rzeki Roku 2014 – mówi Paweł Grzybowski koordynator programu Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja.
Konkurs Rzeka Roku jest nowatorską formą popularyzowania realnych działań społecznych, podejmowanych dla promowania i zachowania walorów polskich rzek. Ambasadorem konkursu jest podróżniczka i pisarka, Beata Pawlikowska.
(…) Gratuluję i dziękuję tym, którzy z taką pasją dbają o przyrodę wokół swojego domu – o ryby, drzewa, ptaki i kwiaty. I oczywiście o rzeki, które dają lepsze życie nie tylko roślinom i zwierzętom, ale także nam, ludziom - mówi ambasadorka konkursu Beata Pawlikowska.
Poniżej prezentujemy sylwetki rzek – finalistek. Pełne opisy znajdują się na stronie rzekaroku.pl
• Rzeka Bobrza (na odcinku od Kobylaków do Wyrowców, gmina Miedziana Góra, woj. świętokrzyskie), zgłoszona przez Zespół Szkół w Ćmińsku, w przeszłości miała ogromny wpływ na rozwój okolicznych wsi. Nazwę swą rzeka zawdzięcza bobrom, które licznie zamieszkują jej okolicę.
• Rzeka Bug (w Gródku nad Bugiem, woj. mazowieckie), zgłoszona przez Katarzynę Wojtkowską, dzięki swemu granicznemu położeniu, miała okazję pozostać rzeką naturalną, z licznymi starorzeczami oraz meandrującym korytem. Naturalność Bugu jest ewenementem na skalę europejską.
• Rzeka Muchawka (w Siedlcach, woj. mazowieckie), zgłoszona przez Koło Polskiego Klubu Ekologicznego „Podlasie”, miała i nadal ma ogromne znaczenie dla mieszkańców miasta. Muchawka, jej otoczenie oraz fauna i flora są wdzięcznym obiektem dla fotografów i malarzy. W „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego, w jednym z rozdziałów znajdujemy opis fragmentu Muchawki.
• Rzeka Narew (w Pułtusku, woj. mazowieckie) jest według uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku, którzy zgłosili ją do konkursu, dziedzictwem kulturowym wielu pokoleń. Piłkarski Klub założony przed II Wojną Światową – „Nadnarwianka” czy pułtuskie kino „Narew” swymi nazwami podkreślają przywiązanie do pobliskiej rzeki, która jest podwaliną kulturalnego życia mieszkańców.
• Rzeka Noteć (w Nakle nad Notecią, pomiędzy śluzą Nakło Wschód, a Nakło Zachód, woj. kujawsko-pomorskie), zgłoszona przez Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią, nagradzana była w licznych konkursach, nie tylko ze względu na malownicze położenie, otrzymała także Nagrodę „Przyjaznego Brzegu” m.in. za stworzenie Przystani Wodnej na rzece Noteć, która stała się nie tylko atrakcją kulturalną ale także miejscem licznych imprez.
• Rzeka Rawka (w Bartnikach, woj. mazowieckie), która zgłoszona została przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, to ostoja olbrzymiej różnorodności gatunkowej roślin i zwierząt. Jest także rzeką o wybitnych walorach rekreacyjnych, turystycznych i edukacyjnych.
• Rzeka Słupia (na terenie gmin: Ustka, Słupsk, Kobylnica, Dębnica Kaszubska, Kołczygłowy, Borzytuchom, Bytów, Czarna Dąbrówka, Parchowo; woj. pomorskie), zgłoszona do konkursu przez Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych w Słupsku, przepływa przez Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”, z jego granicą niemal w całości pokrywa się granica obszaru ochrony ptaków sieci Natura 2000 o nazwie „Dolina Słupi”. Przystań na Słupi w Lubuniu stanowi element papieskiego szlaku kajakowego.
• Rzeka Świder (w Otwocku, woj. mazowieckie), zgłoszona do konkursu przez Stowarzyszenie „Chodź nad Świder”, ma dla okolicznych mieszkańców ogromne znaczenie, to ona bowiem zadecydowała o letniskowym i uzdrowiskowym charakterze Otwocka i okolic. Mimo, że lata świetności ma już za sobą, jej sympatycy walczą o przywrócenie jej piękna i charakteru uzdrowiskowo-letniskowego.
• Rzeka Tanew (w Rebizantach, gmina Susiec, woj. lubelskie), zgłoszona przez Magdalenę Drożdż, to jedna z najpiękniejszych i najczystszych rzek Roztocza. Największą jej atrakcją jest rezerwat, w którym Tanew i jej dopływ Jeleń, tworzą malownicze wodospady. Największy z nich ma wysokość 1,6 m, znajduje się na rzece Jeleń i został uznany za pomnik przyrody.
• Rzeka Wilga (od źródeł do ujścia, woj. lubelskie i mazowieckie), zgłoszona przez Stowarzyszenie Centrum Ochrony Mokradeł, płynąca przez piękne krajobrazowo tereny, do dziś na wielu odcinkach jest prawie dziewicza, mimo długiej historii osadnictwa na jej brzegach. Niestety
w najbliższym czasie 20% długości rzeki może ulec degradacji w skutek planowanych inwestycji.
• Rzeka Wisła (w Krakowie, woj. małopolskie), zgłoszona przez Wodną Masę Krytyczną (obywatelski Performens), jest duszą Krakowa. Grupa przyjaciół – Cecylia Malik, Małgorzata Nieciecka, Bartolomeo Koczenasz, Martyna Niedośpiał oraz Jakub Wesołowski zachęcają Krakowian nie tylko do podziwiania Wisły z dystansu, ale także do jej doświadczania. Do korzystania z niej, pływania tak jak to czyniono wiele lat temu, gdy Wisła służyła przemysłowi i transportowi.
Która z rzek zostanie tą jedyną? Nie najdłuższą czy najgłębszą, lecz tą obdarzoną największą miłością mieszkańców, najważniejszą dla ludzi. Wszystko zależy od Was!
Program Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja, którego Partnerem Strategicznym jest Fundacja PKO Banku Polskiego, zachęca do zainteresowania się najbliższym akwenem. Do poznania go, jego walorów nie tylko przyrodniczych ale także kulturowych czy społecznych, do podejmowania rzeczywistych działań na jego rzecz. Zachęca społeczności lokalne do jego ochrony i poprawy stanu jakości wód. Dzięki zaangażowaniu blisko 148 000 osób w latach 2005 – 2014 zaadoptowano 688 rzek, strumieni, jezior, potoków i stawów a także Bałtyk w 1295 miejscach.
Zapraszamy do głosowania!
Program Zaadoptuj rzekę objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Program dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronaty: Minister Środowiska i Minister Edukacji Narodowej. Partner Strategiczny: Fundacja PKO Banku Polskiego. Partner Merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytet Gdański.
Fot. Klub Gaja/Tomek Pikuła – Wieprzówka, Rzeka Roku 2013