Herbatka dla kwiatka – blisko 100 litrów zaoszczędzonej wody!
2015-04-23 15:16
W Dniu Ziemi (22. kwietnia – środa) Klub Gaja, we współpracy z Fundacją PKO Banku Polskiego, zaprosił pracowników siedziby głównej PKO Banku Polskiego do udziału w akcji „Herbatka dla kwiatka”. Zachęcaliśmy aby każdy nie tylko w Dniu Ziemi, ale na co dzień, podejmował realne działania dla rzek, dla środowiska, dla siebie i przyszłych pokoleń. W tym dniu udało się nam zaoszczędzić blisko 100 litrów wody!
Od rana edukatorzy Klubu Gaja oraz aktorzy pantomimy witali pracowników Banku zapraszając ich do udziału w akcji. W kuchniach biurowca znalazły się specjalnie oznakowane wiaderka oraz infografiki „Herbatka dla kwiatka”, które rozmieszczono także w innych miejscach biurowca. Przez cały dzień Klub Gaja i Fundacja PKO Banku Polskiego oraz mimowie zachęcali pracowników by nie wylewali z czajników i butelek niezużytej wody do zlewu lecz wlewali ją do przygotowanych wiaderek. Były rozmowy, dyskusje i dużo pozytywnych reakcji.
Akcja „Herbatka dla kwiatka” utwierdziła nas w przekonaniu, że jeden z obranych przez nas kierunków – EKOLOGIA – jest właściwy. Pracownicy PKO Banku Polskiego okazali się ludźmi wrażliwymi na środowisko naturalne. Oszczędzanie wody w biurowcu okazało się istotne dla pracowników, o czym świadczyła wysoka frekwencja (około 450 osób) oraz głębokie dyskusje o ochronie środowiska w ogóle. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu, tylko w ciągu jednego dnia udało się zaoszczędzić blisko 100 litrów wody! – komentuje Urszula Kontowska, Prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.
Podczas finału akcji zebraliśmy wodę z 28 wiaderek i sprawdziliśmy ile wody udało nam się wspólnie zaoszczędzić. Wynik był zaskakujący – zlewając wodę tylko w tym jednym dniu zaoszczędziliśmy 97 litrów wody. I właśnie tą wodą podlaliśmy rośliny w biurowcu. Udowodniliśmy, że niewykorzystana woda nie musi być zmarnowana, że każda kropla się liczy, nawet ta z czajnika!
Reakcje uczestników akcji „Herbatka dla kwiatka” były bardzo pozytywne. Pracownicy Banku chętnie podejmowali rozmowę i włączali się w zaproponowane działanie. Wszystkim dziękujemy za wspólną akcję. Drobne ale realne działania każdego z nas mają ogromny wpływ na środowisko, w którym żyjemy. Każdy może oszczędzać wodę. Podobną akcję mogą zorganizować: różne instytucje i biura, szkoły a nawet osoby prywatne w domu - podkreśla Paweł Grzybowski, koordynator programu Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja.
Fundacja PKO Banku Polskiego jest wieloletnim Partnerem Strategicznym programu „Zaadoptuj rzekę” Klubu Gaja. Wspólnie zachęcamy Polki i Polaków do zainteresowania się rzeką lub dowolnym akwenem w swojej okolicy. „Zaadoptowanie” rzeki to otoczenie jej opieką; monitorowanie i sprzątanie jej brzegów, badanie jakości wód, zainteresowanie jej walorami przyrodniczymi, kulturowymi czy społecznymi, a także działania na rzecz jej ochrony i poprawy stanu wód. Program realizowany jest pod patronatem Ministra Środowiska. Dzięki zaangażowaniu blisko 172 000 osób w program Zaadoptuj rzekę, opieką otoczono 688 rzek, strumieni, jezior, potoków i stawów a także Bałtyk w 1295 miejscach w Polsce.
Klub Gaja realizował wydarzenie we współpracy z Teatrem Sztuk i aktorami mimami: Eweliną Ciszewską i Krzysztofem Roszko. Finałową etiudę reżyserowała Ewelina Ciszewska.
Fot. Klub Gaja