Interaktywna mapa Polski – podziel się działaniami
2014-11-21 13:19
Uczestnicy programu Zaadoptuj rzekę mogą umieszczać swoje działania oraz wyniki przeprowadzonych badań jakości wody w zaadoptowanych akwenach, na interaktywnej mapie Polski. Pomaga ona w dzieleniu się nie tylko swoimi pomysłami i wynikami monitoringu wód ale i obowiązkami wynikającymi z adoptowania akwenu.
Program Klubu Gaja Zaadoptuj rzekę ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem wód. „Zaadoptowanie” rzeki to otoczenie jej opieką; monitorowanie i sprzątanie jej brzegów, badanie jakości wód, zainteresowanie jej walorami przyrodniczymi, kulturowymi, społecznymi czy historycznymi. Interaktywna mapa Polski jest integralnym elementem programu. Dzięki niej uczestnicy mogą regularnie monitorować i opisywać. Mapa jest także platformą wymiany informacji dotyczących działań w lokalnej społeczności oraz elementem integrującym osoby i podmioty działające w obrębie jednego akwenu.
Interaktywna mapa Polski podzielona jest na dwa moduły:
- aktywności/działania w ramach Zaadoptuj rzekę
- wyniki badania jakości wody zaadoptowanego akwenu
Po zarejestrowaniu się i wpisaniu niezbędnych informacji
w module „aktywności/działania”, każdy użytkownik może opisać działania jakie podjął w ramach programu Zaadoptuj rzekę oraz dodać 2 zdjęcia dokumentujące przeprowadzone działania. Opisy te będą widoczne dla innych użytkowników i mogą stać się dla nich inspiracją do podjęcia własnych działań.
Drugi moduł dotyczy badania jakości wód rzek i akwenów. Składa się on z 4 parametrów dotyczących jakości wody (ph, poziomu zawartości azotanów, zawartości substancji stałych oraz poziomu fosforu całkowitego). Inne nie uwzględnione w module a zbadane parametry można zawrzeć w opisie podjętych działań w module "Działania".
Zielone "pinezki", umieszczone na mapie, ukazują badania, a niebieskie - działania, jakie użytkownik podjął dla rzek i akwenów. Do jednego miejsca można przypisać dowolną liczbę badań oraz działań. Ostatnio dodane badania i działania wyświetlają się jako pierwsze.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z interaktywną mapią Polski oraz publikowania własnych działań w ramach programu Zaadoptuj rzekę.