Klozet i makrela w Rudzie
2017-05-04 21:58
Już po raz 8. z inicjatywy Aktywnych zorganizowano Wielkie Sprzątanie Rudy, rzeki która zdobyła tytuł Rzeki Roku 2015. Klub Gaja dołączył do akcji. Podczas spływu kajakowego wodami Rudy, przejazdu rowerami i marszu brzegami, usuwano z rzeki i jej okolic śmieci. Dzięki corocznej akcji rzeka jest czystsza, zbieramy mniej śmieci ale nadal jest co sprzątać. Tegorocznym „cennym” znaleziskiem był klozet oraz makrela zapakowana w woreczek z ceną z hipermarketu.
Pogoda dopisała, choć rano było bardzo zimno. Do akcji, która rozpoczęła się 22 kwietnia w Dzień Ziemi, włączyło się około 200 osób, które połączyły aktywność sportowo-rekreacyjną z pożytecznym działaniem dla środowiska. Z jednej strony akcja propaguje walory przyrodnicze Rudy - Rzeki Roku 2015, a z drugiej – poczucie dbania o swoją rzekę i potrzebę jej posprzątania.
Jest co sprzątać, chociaż śmieci jest coraz mniej. Cieszy mnie tak duże zainteresowanie akcją. Czekamy na Was w następnym roku! - powiedział Jacek Kluczniok, prezes stowarzyszenia Aktywni i główny organizator sprzątania.
Czynny udział w spływie wzięli między innymi prezydent Rybnika Piotr Kuczera i burmistrz Kuźni Raciborskiej, Paweł Macha, którzy płynęli jednym kajakiem. Dzięki rzece udało się zacieśnić współpracę pomiędzy gminami, bo rzeki potrafią łączyć. Po akcji sprzątania uczestnicy spotkali się na przystani rowerowo-kajakowej „Aktywni”. Czekała na nich gorąca herbata i kawa oraz ekologiczne gry i zabawy Klubu Gaja. Wszyscy mogli zagrać m.in. w „rybne domino” i sprawdzić czy potrafią odgadnąć gatunki ryb i odróżnić troć wędrowną od łososia.
To bardzo krzepiące, że nad rzekę Rudą, spotykamy się cyklicznie. Budowanie kapitału społecznego wokół rzeki trwa czasem bardzo długo. Warto i należy to robić z myślą o zachowaniu tej przepięknej Rudy dla nas i przyszłych pokoleń. Nie będzie to możliwe bez zaangażowania różnych grup społecznych i ludzi mieszkających nad nią – podsumował Jacek Bożek z Klubu Gaja.
Edukacja poprzez zabawę Klubu Gaja nad Rudą realizowana jest w ramach programu „Zaadoptuj rzekę”, wspieranego przez klientów Inteligo używających karty Visa payWave „Dobro procentuje”.
Zobacz foto relację>>>>