Obywatelskie Dni Skupienia w Niepołomicach

2018-06-29 13:47

W dniach 24-27 czerwca odbyły się w Niepołomicach Obywatelskie Dni Skupienia czyli ogólnopolski zlot organizacji pozarządowych. Do Zamku Królewskiego zjechali się przedstawiciele trzeciego sektora oraz wszyscy Ci, którzy chcieli spotkać się, porozmawiać, zastanowić m.in. nad tym, jak dziś rezonują w nas pojęcia Solidarność, Patriotyzm czy Wolność. Podczas wydarzenia Jacek Bożek z Klubu Gaja zaprosił uczestników m.in. na warsztaty - Ścieżkę Milczenia.

Głównym celem zlotu było stworzenie przestrzeni do spotkania się ludzi działających w sektorze pozarządowym, a także w samorządach  i biznesie. Wykłady, warsztaty, spotkania tematyczne  umożliwiały wymianę myśli, poglądów, autorefleksji, a także planowanie wspólnych działań. Każdy z uczestników mógł poprowadzić i zaproponować temat do wspólnej dyskusji (w tzw. open space).

Wśród znakomitych gości i osób prowadzących wykłady byli: Wanda Traczyk-Stawska, prof. Andrzej Mencwel, prof. Adam Strzembosz, prof. Jerzy Stępień, ks. Adam Boniecki, prof. Andrzej Blikle, o. Stanisław Jaromi, prof. Jarosław Flis,  prof. Andrzej Zoll, Tomocho Umeda. Wśród uczestników i prowadzących spotkania i warsztaty było wielu członków Ashoki m.in. Agata Stafiej –Bartosik (dyrektorka Ashoka Polska), Krzysztof Czyżewski (Fundacja Pogranicze), Ewa Smuk- Stratenwerth (Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Ziarno, Ekologiczny Uniwersytet Ludowy), Radosław Gawlik (Stowarzyszenie EKO-UNIA), Katarzyna Szymielewicz (Fundacja Panoptykon), Jacek Jakubowski (Grupa TROP, Społeczna Koalicja na Rzecz Współpracy Opartej na Empatii), Ala Derkowska (szkoły społeczne) oraz Jacek Bożek (Klub Gaja).

Jakub Wygnański, w imieniu inicjatorów zlotu, powiedział - „Chcemy rozmawiać wspierani refleksją mądrych ludzi i lekturą krótkich tekstów. Tekstów gęstych, dających do myślenia – czytanych ze zrozumieniem i dyskutowanych z pasją… [...] W tym roku w Niepołomicach „pojedziemy Tischnerem”. Za rok, jeśli znów się coś takiego wydarzy, może będzie to kto inny…”.

Ewa Smuk- Stratenwerth zaprosiła uczestników zlotu do rozmowy z franciszkaninem o. Stanisławem Jaromim i Jackiem Bożkiem o „Przesłaniu encykliki Papieża Franciszka Laudato Si w trosce o świat jako wspólny dom dla wszystkich”. Obaj goście podkreślali ogromne znaczenie encykliki dla światowego ruchu ekologicznego i znaczenia tego tekstu dla katolików, ludzi różnych wyzwań i osób niewierzących, w ich pracy na rzecz zmniejszenia dramatycznych skutków zmieniającego się klimatu i degradacji środowiska naturalnego. Podkreślali także, że bez edukacji na poziomie globalnym, uczącej zrównoważonych  wyborów będzie niezwykle trudno powstrzymać te zmiany. Wypowiedzi i pytania z sali wskazywały na naglącą potrzebę mądrego światowego przywództwa w rozwiązywaniu problemów ubóstwa, braku dostępu do czystej wody czy zdrowej żywności. Na zakończenie, podkreślono możliwości wspólnych działań i ich zakres.

Wieczorami Jacek  Bożek wprowadzał uczestników na Ścieżkę Milczenia czyli jeden z elementów warsztatu Droga Wojownika Gai. Spacer po starym królewskim mieście, uczący koncentracji i uważności w ruchu i przestrzeni stał się bez wątpienia jedną z możliwości skupienia się na sobie i naszych relacjach z otaczającym nas światem.

Zlot odbył się z inicjatywy Obywatelek i Obywateli wspieranych przez OFOP - razem z Funduszem Obywatelskim, Urzędem Miasta i Gminy w Niepołomicach, Fundacją Zamek Królewski w Niepołomicach.

Więcej informacji na http://www.zlotniepolomicki.pl/

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl