Pestycydy ograniczają bioróżnorodność
2013-12-15 23:46
Naukowcy wynaleźli sposób na obniżenie stężenia pestycydów w glebie. W środowisku wodnym, na przykład w rzekach i strumieniach, tego typu środki bardzo zmniejszają bioróżnorodność.
Obecność pestycydów (środków chemicznych wykorzystywanych w rolnictwie do ochrony roślin przed szkodnikami) w wodzie zmniejsza liczbę gatunków owadów i innych wodnych bezkręgowców. Najbardziej wrażliwe na pestycydy są różne gatunki jętek, ważek, chruścików i widelnic czyli organizmów, które są ważnymi elementami łańcucha pokarmowego. Zjadają je zarówno ryby, jak i ptaki.
Wynalazek naukowców z zespołu Katedry Chemii i Toksykologii Żywności Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Katedry Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Rzeszowskiej służy uzdatnianiu gleb skażonych pestycydami. Nazywany "reaktorem fluidalnym" pozwala na oczyszczanie gleby z pestycydów za pomocą ozonu. Pod jego wpływem pestycydy utleniają się i pozostają w glebie w postaci mineralnej, obojętnej dla środowiska. Glebę trzeba zebrać i umieścić w komorze mobilnego reaktora, gdzie zostaje poddana działaniu strumienia gazu o ściśle określonej prędkości. Ważne jest odpowiednie niskie stężenie ozonu, bo w stężeniu zbyt wysokim ozon pozbawiłby glebę nie tylko pestycydów, ale i materii organicznej.
Wynalazek otrzymał złoty medal na 65. Międzynarodowych Targach "Pomysły – wynalazki -Nowe produkty" iENA 2013 w Norymberdze.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl