Światowy Dzień Mokradeł – zacznij działać!
2015-02-06 14:50
Obchody Światowego Dnia Mokradeł mają zwrócić uwagę na rolę jaką pełnią tereny podmokłe oraz potrzebę ich ochrony. 1 lutego 2015r. na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się seminarium tematyczne, podczas którego o programie Zaadoptuj rzekę opowiadał Paweł Grzybowski z Klubu Gaja.
Seminarium Światowego Dnia Mokradeł 2015 składało się z trzech części zatytułowanych: Mokradła a nasza przyszłość, Zacznij działać oraz Co w bagnach piszczy - podsumowanie roku 2014. Podczas każdej z części odbywały się wykłady, na których eksperci poruszali szeroko pojętą tematykę mokradeł, torfowisk, środowiska a także wody.
W II części seminarium „Zacznij działać!” Paweł Grzybowski z Klubu Gaja zapoznał uczestników z programem edukacji ekologicznej Zaadoptuj rzekę. Przybliżył co znaczy „zaadoptować rzekę” oraz w jaki sposób można włączyć się do programu a także dlaczego warto chronić rzeki oraz ekosystemy od nich zależne, w tym mokradła.
Bardzo interesujący okazał się wykład „Torfowiska a klimat – obustronna zależność” dr Wiktora Kotowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Poruszał on tematykę gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery podczas niszczenia mokradeł. Zalegający w nich torf wiąże ogromne ilości m. in. dwutlenku węgla i metanu.
Niezwykle ciekawy był także wykład studentki zarządzania środowiskiem Uniwersytetu Warszawskiego - Mariny Abramchuk, poruszający niepewną przyszłość torfowisk Białorusi. Studentka przybliżyła problem polegający na zniesieniu ochrony rezerwatowej, jaką były otoczone cztery torfowiska. Efektem zniesienia tej ochrony będzie dewastacja torfowisk na potrzeby sprzedaży torfu do krajów skandynawskich, które skupując zagraniczny torf chronią własne mokradła.
Niewiele mówi się na temat problemu potrzeby ochrony mokradeł a należy zdać sobie sprawę, że nawet kupując ziemię ogrodową z torfem możemy nieświadomie przyczynić się do niszczenia mokradeł i torfowisk. Podejmujmy zatem drobne ale realne działania dla ochrony tych ekosystemów np. nie kupując ziemi ogrodowej z torfem, czy nie zaśmiecając rzek – podsumowuje Paweł Grzybowski z Klubu Gaja.
Organizatorem Światowego Dnia Mokradeł 2015 był Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Ochrony Mokradeł, przy wsparciu Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.
Polecamy:
www.bagna.pl oraz książeczkę edukacyjną "Torfowiska z bliska, czyli co kryje moja okolica" >>>
www.bagnasadobre.pl
Paweł Pawlaczyk: "Akumulacja i emisja węgla przez torfowiska, w tym przez torfowiska alkaliczne" >>>
Na zdjęciach:
1. Mokradła nad rzeką Muchawka, fot. Klub Gaja / Tomek Pikuła
2. Paweł Grzybowski opowiada o programie Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja, fot. Klub Gaja / Joanna Żabicka