Światowy Dzień Wody
2015-03-19 23:31
Już w najbliższą niedzielę obchodzić będziemy XXI Światowy Dzień Wody - święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ obchodzone corocznie 22 marca. W tym roku jego hasłem przewodnim jest Woda i Zrównoważony Rozwój. Klub Gaja zachęca do podejmowania działań w ramach programu Zaadoptuj rzekę.
Hasło tegorocznego Światowego Dnia Wody wskazuje na problemy związane z wodą, m.in.: fakt, że słodka woda to zaledwie ok. 3% zasobów wody na świecie a około 1,2 miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody, natomiast w miastach mieszka 3,3 miliarda ludzi.
Problem wody pitnej oraz zanieczyszczeń występuje także w Polsce. Zasoby wody pitnej na 1 mieszkańca w Polsce są niskie. Zagrożenia takie jak powodzie i zanieczyszczenia rzek, a w efekcie także i Morza Bałtyckiego powodowane są m.in niewłaściwym traktowaniem dolin rzecznych, nadmierną ich regulacją, błędnym planowaniem przestrzennym oraz niską świadomością społeczną.
Redukcję oraz kontrolę zanieczyszczeń zapewnia Ramowa Dyrektywa Wodna. Porządkuje i koordynuje ona istniejące europejskie ustawodawstwo wodne, ma także na celu ochronę wody przed zanieczyszczeniem u jej źródła. Głównym celem Ramowej Dyrektywy Wodnej jest jednak osiągnięcie "dobrego stanu wód" do 2015 roku.
W ciągu ostatnich 25 lat czystość wody w Polsce poprawiała się, co nie oznacza, że spełniamy wszystkie wymagania Ramowej Dyrektywy Wodnej. Obawiam się jednak, dalszego niszczenia polskich rzek i strumieni pod pretekstem działań przeciwpowodziowych, tym bardziej, że nie dostosowaliśmy się do traktowania rzek ekosystemowo i z poszanowaniem wszystkich użytkowników, w tym przyrody – mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.
Klub Gaja zachęca do zapoznania się z tematem ochrony wód, informowania innych i tworzenia kultury oszczędzania wody. Zapraszamy także do włączania się do programu edukacji ekologicznej Zaadoptuj rzekę, który zachęca różne środowiska do otaczania opieką czyli do „adopcji” rzek, potoków, stawów i innych akwenów w najbliższej okolicy. Wystarczy wypełnić kartę zgłoszenia.
Podejmując rzeczywiste działania dla rzek i innych akwenów robimy coś dobrego i ważnego zarówno dla siebie ja i przyszłych pokoleń. Dzięki zaangażowaniu blisko 172 000 osób w ramach programu Zaadoptuj rzekę, opieką otoczono 688 rzek, strumieni, jezior, potoków i stawów a także Bałtyk w 1295 miejscach w Polsce (2005-2015).
Na zdjeciach happening "Kolejka po wodę" w wykonaniu Zespółu Szkół Publicznych w Wojsławicach Kolonii oraz akcja sprzątania rzeki Parsęta zorganizowanej wspólnie z Porozumieniem dla Parsęty. Fot. Klub Gaja.