Uwaga płazy!

2015-04-10 15:46

Szlaki wiosennej migracji płazów często przecinają się z ludzkimi szlakami komunikacyjnymi, zarówno ścieżkami jak i drogami. Wszelkie szczeliny, kanały, studzienki czy rury mogą stać się dla nich śmiertelną pułapką. Klub Gaja apeluje do kierowców o szczególną ostrożność podczas jazdy samochodem oraz w miarę możliwości do pomocy zwierzętom; przeniesienie ich w bezpieczne miejsce lub zawiadomienie odpowiednich służb.

Płazy są zwierzętami, które jako jedne z pierwszych budzą się z zimowego letargu. Są bardzo pożyteczne dla środowiska i działalności człowieka -  zjadają mniej więcej tyle samo ślimaków, owadów i innych szkodników upraw, co ptaki. Rodzime gatunki płazów objęte są ochroną. Są one bardzo czułym "biowskaźnikiem" zanieczyszczenia środowiska. Na całym świecie, także w Europie i w Polsce w wyniku działalności człowieka płazy masowo wymierają.

Płazy zimują w innych miejscach i odbywają gody w innych miejscach, wobec czego muszą przejść z punktu zimowego snu do miejsca składania skrzeku. Migracja płazów, w zależności od gatunku, zaczyna się w marcu i trwa nawet do maja. Szlaki wiosennych migracji płazów często kolidują z drogami,  giną one pod kołami na jezdniach. Niebezpieczne są dla płazów także wąskie szczeliny czy doły np. studzienki kanalizacyjne do których wpadają i nie mogąc się wydostać – umierają śmiercią głodową.  

Klub Gaja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności oraz zmniejszenie prędkości podczas jazdy samochodem w okolicy zbiorników wodnych, a jeżeli to możliwe – zmianę trasy tak, aby w ogóle nie przejeżdżać w ich pobliżu. Zachęcamy także, w miarę możliwości, do pomocy płazom; przeniesienie ich w bezpieczne miejsce lub zawiadomienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska czy też zarządcy drogi lub Samorządu lokalnego.

Klub Gaja od lat zajmuje się edukacja ekologiczną i uwrażliwianiem społeczeństwa na los zwierząt. Prowadzimy liczne zajęcia edukacyjne dla dzieci. Udało nam się także objąć ochroną prawną kilka miejsc bytowania i rozrodu płazów. Przyczyniliśmy się do zmniejszenia ilości płazów ginących co roku na drogach – mówi Paweł Grzybowski z Klubu Gaja.

W tym roku, końcem marca, Klub Gaja podjął już pierwszą interwencję. W ubiegłym roku Klub Gaja uratował z niecki na bielskich Błoniach ponad 100 płazów. Mimo założonych w zabezpieczeń, kilka żab znalazło się w niecce w bielskim skateparku. Działacze Klubu Gaja niezwłocznie udali się na ratunek żabom. Po wyciągnięciu z pułapki, przenieśli je do pobliskiego leśnego oczka wodnego.


Klub Gaja może skutecznie interweniować w obronie zwierząt tylko dzięki hojności ofiarodawców. Możesz wesprzeć działania Klubu Gaja poprzez:
• przekazanie darowizny na konto : 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120;
stałe polecenie przelewu (liczy się każda, nawet drobna kwota)
• przekazanie 1% podatku dla Klubu Gaja (KRS 0000120069).

Przekazując 1% podatku, pomagasz ratować zwierzęta, które potrzebują pomocy!

Galeria:

 

Na zdjęciach akcja ratowania żab na bielskich Błoniach w 2015 roku. Ostatnie zdjęcie pochodzi z archiwów Klubu Gaja - akcja ratowania żab w dolinie rzeki Straconki w Bielsku-Białej 2001r. Fot. Klub Gaja.

 

 

 


 

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl