Warkocze wpłynęły do morza…
2014-07-29 10:47
27.07.2014 na plaży oraz w całym Helu królowały symboliczna rzeka, uplecione warkocze dla rzek oraz ryby, foki i morświny. Tego dnia odbyła się kolejna edycja Dnia Ryby, organizowana przez Klub Gaja przy współpracy ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i artystką Cecylią Malik.
Już od godziny 11.00 można było odwiedzić stoiska Klubu Gaja i Stacji Morskiej, na których organizowane były m. in. gry i zabawy, konkursy edukacyjne, o zasobach wody, rzekach i morzu Bałtyckim, rybach, fokach i morświnach. Turyści oraz mieszkańcy mogli także włączyć się we wspólne plecenie warkoczy w intencji czystych rzek pełnych ryb, wraz
z pomysłodawczynią akcji plecenia - krakowską artystką Cecylią Malik. Warkocze wyplatała także Urszula Kontowska – prezes Fundacji PKO Banku Polskiego, partnera strategicznego programu Zaadoptuj rzekę, w ramach którego odbył się Dzień Ryby. O godzinie 14.45 rozpoczął się happening Klubu Gaja. W przemarszu ze Stacji Morskiej przez plażę do Muzeum Rybołówstwa uczestniczyło blisko 150 osób. Uczestnicy nieśli brzegiem plaży niebieską wstęgę symbolizującą rzekę i ryby powracające do Bałtyku. Jednocześnie zapraszali plażowiczów aby włączyli się w nurt symbolicznej rzeki. Gdy niebieski korowód dotarł do Muzeum Rybołówstwa z jego wieży spłynęły warkocze dla rzek. Warkocze przy pomocy uczestników happeningu, pokonały przeszkody i falochron, i dotarły do Zatoki Puckiej.
Przez rok wyplataliśmy błękitne warkocze w wielu miastach, nad różnymi rzekami. Pierwsze rozwinęliśmy nad górska rzeką Białką, broniąc ją przed dewastacją. Dziś rozwinęliśmy 6 kilometrów warkoczy tworząc symboliczną rzekę, która wpłynęła do morza w miejscu gdzie łączą się wszystkie nasze rzeki, strumienie i potoki. Było bardzo pięknie. Życzymy Bałtykowi rzekom, fokom i nam, by wody znów zaroiły się rybami! – podsumowała Cecylia Malik, krakowska artystka i performerka.
Degradacja ekosystemów rzecznych i morskich, utrata siedlisk i zanikanie wielu gatunków ryb, to realne problemy ekologiczne. Edukacja i podejmowanie działań na rzecz ich ochrony, otaczanie ich opieką jest rzeczywistym działaniem na rzecz środowiska naturalnego. Wraz z Klubem Gaja zaadoptowano 650 rzek i akwenów, w tym także Morze Bałtyckie, w ponad 1128 miejscach w kraju (2005-2013). Program Zaadoptuj rzekę objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego
Dzień Ryby w Helu został przygotowany we współpracy z Stacją Morską i Miastem Hel, włączyła się także Krytyka Polityczna z Gdańska. Stoiska edukacyjne odwiedziło ponad 1000 osób, także turystów z Niemiec i Francji. Uczestnicy byli zachwyceni formą edukacji ekologicznej poprzez zabawę oraz doświadczenia.
Program Zaadoptuj rzekę dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w Katowicach. Patronaty: Minister Środowiska i Minister Edukacji Narodowej. Partner Strategiczny: Fundacja PKO Banku Polskiego. Partner Merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytet Gdański.
Zapraszamy do obejrzenia reportażu z Dnia Ryby 2014 na YouTube oraz galerii zdjęć na stronie programu Zaadoptuj rzekę lub na Facebooku.
Fot. Klub Gaja/Tomek Pikuła