Z Pałacu spłyną warkocze dla rzek
2013-11-22 00:31
Wyplatane od początku szczytu klimatycznego Warkocze dla rzek spłyną 22 listopada (w piątek, o godz. 11.00) z balkonu Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Na zakończenie COP19 będzie to ostatni performance Klubu Gaja, skierowany do szerokiej publiczności, nastawiony na powszechną edukację o potrzebie ochrony środowiska naturalnego.
Przez cały okres szczytu klimatycznego Klub Gaja prowadził otwarty dla publiczności happening – Rzeki dla klimatu - warkocze dla rzek. Wraz z krakowską artystką Cecylią Malik na stoisku wystawienniczym Klubu Gaja (Pałac Kultury i Nauki) publiczność plotła setki metrów kolorowych warkoczy ze zużytych tkanin, takich jak obrusy, prześcieradła, pościel. Warkocze symbolizują troskę i współpracę na rzecz ochrony polskich rzek.
22 listopada o godz. 11.00 kilometrowe warkocze wypłyną z Pałacu poprzez główne wejście, w stronę ulicy Marszałkowskiej.
Skutki zmiany klimatu w Polsce będą szczególnie odczuwalne ze względu na zasoby wody. Wskutek emisji gazów cieplarnianych do atmosfery w Polsce zmieni się sezon opadów: będzie ich więcej w chłodnych miesiącach i mniej latem. Ta sytuacja odbije się na rzekach, które są głównym rezerwuarem wody pitnej w kraju i ostatnimi korytarzami ekologicznymi.
Pomysłodawczynią społecznego wyplatania Warkoczy dla rzek jest Cecylia Malik – malarska, kuratorka sztuki współczesnej i performerka. Po raz pierwszy Warkocze dla rzek zaczęła tworzyć angażując siebie i otoczenie w obronę rzeki Białki (na Podhalu) zagrożonej regulacją. Warkocze (ok. 6, 5 km) zostały rozwinięte z wieży ratuszowej w Krakowie i nad bronioną rzeką Białką. Później posłużyły do pracy artystycznej na Festiwalu Aquamediale w Lüben w Niemczech. Jeden z warkoczy został przekazany Dyrekcji Generalnej Środowiska Komisji Europejskiej w Brukseli.
Będziemy pleść warkocze nad Wisłą, jedną z ostatnich naturalnych wielkich rzek Europy. Połączymy się przy wspólnym wyplataniu, a następnie rozwiesimy je w mieście niczym wodospady. Dając wyraz, że będziemy chronić naturalnych rzek i wody, jako bezcennej wartości – Cecylia Malik o wyplataniu warkoczy wraz z Klubem Gaja podczas szczytu klimatycznego COP19.