Zmiany klimatu to problemy z wodą
2013-11-09 01:02
Problemy z wodą są najważniejszą konsekwencją zmian klimatu dla Polski. Będzie więcej intensywnych opadów, a jednocześnie wzrośnie zagrożenie suszą. Skoro zmiany klimatu są nieuchronne, pozostaje adaptacja: wodą można lepiej gospodarować!
Przybędzie nam intensywnych opadów i wzrośnie zagrożenie suszą - powiedział PAP profesor nauk o Ziemi, Zbigniew W. Kundzewicz. Zasoby wody w naszym kraju są niewielkie w porównaniu do innych krajów UE. Według Eurostatu, pod względem zasobów wody słodkiej na mieszkańca, Polska znajduje się na 4. miejscu od końca listy krajów europejskich. Mamy średnio zasoby wody słodkiej na poziomie 1700 m3 na rok na mieszkańca. Wyprzedza nas ponad 20 krajów, a za nami są tylko Czechy (1600 m3 na rok na mieszkańca) oraz Cypr i Malta, które mają dużo mniej wody słodkiej, odpowiednio tylko po 400 i 100 m3 na rok na mieszkańca.
"Mamy mniej zasobów wody powierzchniowej i podziemnej niż inne kraje europejskie w przeliczeniu na mieszkańca. Na razie ratuje nas stosunkowo małe parowanie - znacznie mniejsze, niż w Portugalii czy Hiszpanii. W przyszłości z powodu ocieplenia parowanie się jednak nasili. Widać to już teraz choćby w Wielkopolsce, gdzie od dawna przez większość sezonów letnich więcej wody paruje, niż pada. W efekcie zmniejszają się zasoby wody glebowej i może wystąpić susza glebowa" - zauważa profesor.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl