13. Wielkie Sprzątanie Parsęty!

2018-05-13 12:10

Tradycyjnie mieszkańcy okolicznych wiosek i miast, uczniowie szkół, wędkarze, strażacy, leśnicy, społecznicy, a także lokalne zespoły artystyczne spotkali się na parkingu przy moście na Parsęcie w Pustarach. Imprezę rozpoczęto od sprzątania brzegów i okolicy na przestrzeni kilku kilometrów. Do kontenera trafiły puszki, papiery, butelki oraz fragmenty sprzętów AGD.


„Na początku tej akcji sprzątanie brzegów i nurtu Parsęty było najważniejsze. Ale w tym działaniu chodzi także o budowanie kapitału społecznego wokół rzeki. Dostrzeżenie, że w naszej okolicy mamy coś bardzo wartościowego. Teraz śmieci nie są najważniejsze, bo jest ich coraz mniej. Teraz ważne jest spotkanie mieszkańców nad rzeką. Widzę zmianę. To jest nasza wspólna rzeka. Ludzie chcą pobyć razem, zabawić się, popływać po rzece i o niej porozmawiać. Dbają o nią. Stworzyła się wspólnota wokół rzek” – komentuje Jacek Bożek z Klubu Gaja.


Jak co roku organizatorzy przyznali  statuetkę Przyjaciela Parsęty. Otrzymała ją Społeczna Straż Rybacka z koła PZW nr 90 w Drzonowie, która pilnuje rzeki przed kłusownikami i pomaga w sprzątaniu jej brzegów i nurtu.


Jan Wołejszo, prezes firmy Troton powiedział – „Mieszkamy i pracujemy nad Parsętą. To nasze środowisko. Co roku akcja sprzątania brzegów rzeki jest większa i coraz więcej przyłącza się do niej osób i instytucji. Angażują się w nią pracownicy naszej firmy, włodarze gmin i powiatu i oczywiście Klub Gaja, który jest jej inicjatorem. Stałą się tradycją. Corocznym festynem naszej gminy. Nasi mieszkańcy przez te lata są już wyedukowani. Śmiejemy się, że sprzątamy już nie nasze śmieci. Tylko te, które przypływają z góry Parsęty”.


Po sprzątaniu brzegów rzeki i okolicy na uczestników czekało wiele atrakcji. Występy artystyczne lokalnych zespołów muzycznych i warsztaty ekologiczne. Zainteresowanie budziło budowanie foteli kartonu. Fundacja Ogon do góry promowała i instruowała jak praktycznie wykonać budkę dla kota. Uczestnicy i pogoda dopisali. Tradycyjnie spotykamy się za rok!

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl