BIG JUMP 2017

BIG JUMP 2017 – dziękujemy!

Wejście do wody w lecie to wielka przyjemność. Staje się ono jeszcze bardziej znaczące jeśli zanurzamy się nie tylko dla zabawy ale i z przesłaniem. Tak właśnie było 9 lipca 2017 o godz. 15.00, kiedy wchodziliśmy do wody w blisko 30 miejscach w ramach kolejnej edycji Big JUMP czyli Europejskiego Dnia Pływania. Do wydarzeń m.in. nad Wisłą w Warszawie na plaży przy moście Poniatowskiego, w Bielsku-Białej nad Białą i przy fontannie w Parku Słowackiego oraz na Odrze gdzie do wody wchodzili wspólnie Polacy i Niemcy, dołączył ambasador Klubu Gaja, aktor Bartłomiej Topa, który wraz z psem wszedł do Morza Bałtyckiego w Ystad, w Szwecji.

W tym roku razem wchodziliśmy do rzek, potoków, jezior i Bałtyku nie tylko w intencji ich czystości i dostępności ale i ochrony polskich rzek przed możliwymi zagrożeniami skanalizowania i wybetonowania Wisły i Odry – naszych skarbów narodowych. Dlatego też do tegorocznego BIG JUMP dołączyła Koalicja Ratujmy Rzeki, której członkiem jest Klub Gaja. Jak zwykle nie brakowało dobrej zabawy i pomysłowości. W BIG JUMP w obronie polskich rzek uczestniczyli obywatele, organizacje, wędkarze, ekolodzy, kajakarze, zwierzęta i wielu ludzi, dla których przyroda jest ważna.

Klub Gaja koordynuje tą europejską akcję w Polsce przy współpracy z pomysłodawcą Roberto Apple z European Rivers Network z Francji. Dobry stan rzek to dobra jakość naszego życia. Dlatego Europejczycy, co roku w tym samym dniu o tej samej godzinie manifestują swoje poparcie dla czystych i żyjących rzek Po raz pierwszy BIG JUMP w Polsce odbył się w 2005 roku nad Wisłą w Warszawie, wtedy ponad stu śmiałków weszło do wody. W kolejnych latach pływano w Wiśle, a do akcji dołączali się ludzie, organizacje społeczne i samorządy organizując BIG JUMP nad okoliczną rzeką czy innym akwenem.

Klub Gaja dziękuje wszystkim uczestnikom! Mamy nadzieję, że spotkamy się nad wodą w przyszłym roku!

Wejścia do wody w ramach BIG JUMP 2017:

1. Rzeka Biała w Bielsku-Białej (Klub Gaja członek Koalicji Ratujmy Rzeki, mieszkańcy oraz pies)

2. Jezioro Mietkowskie na Bystrzycy w Borzygniewie (Klub Gaja)

3. Wisła w Warszawie (Koalicja Ratujmy Rzeki, Zieloni, Fundacja Strefa Zieleni)

4. Rzeka Świder w Otwocku (Stowarzyszenie Chodź nad Świder)

5. Zalew na rzece Muchawce w Siedlcach (Polski Klub Ekologiczny Koło „Podlasie”)

6. Bałtyk w Dębinie (Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA)

7. Odra w Stepnicy (Koalicja Ratujmy Rzeki, Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Inny i Gowienicy, Stepnicka Organizacja Turystyczna)

8. Odra w Kienitz (Koalicja Ratujmy Rzeki, Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Inny i Gowienicy, Stepnicka Organizacja Turystyczna, niemiecka organizacja ekologiczna BUND)

9. Ujście Warty w Słońsku, Rzeczpospolita Ptasia (Koalicja Ratujmy Rzeki, Towarzystwo Przyjaciół Słońska „Unitis Virbun”, Fundacja Greenmind)

10. Rzeka Świder w pobliżu Uroczyska Dębek w Stoczku Łukowskim (Klub 50+ i przyjaciele )

11. Fontanna w Parku Słowackiego w Bielsku-Białej (Stowarzyszenie Akademia Seniora)

12. Rzeka Skawa w Spytkowicach koło Rabki (Fundacja IDEA ze Spytkowic, Instytut Działań Edukacyjno Aktywizujących)

13. Odra we Wrocławiu (Zieloni)

14. Morze Bałtyckie w Kuźnicy (mieszkańcy)

15. Jezioro Kierskie w Poznaniu (mieszkańcy)

16. Rzeka Żylica w Szczyrku (mieszkańcy i pies)

17. Morze Bałtyckie w Kołobrzegu (mieszkańcy)

18. Rzeka Pisia Tuczna w Jaktorowie (mieszkańcy)

19. Morze Bałtyckie w Rewalu (mieszkańcy Opola)

20. Rzeka Krutynia na Mazurach (mieszkańcy Bielska-Białej)

21. Rzeka Biała w Bielsku-Białej (mieszkańcy i pies)

22. Potok Łański w Grodźcu (mieszkańcy)

23. Morze Bałtyckie w Łebie (dzieci z Jaktorowa)

24. Miska z wodą we Wrocławiu (mieszkańcy)

25. Średzka Woda w Malczycach (mieszkańcy Krakowa)

26. Rzeka Stradomka w Krakowie (artystka Cecylia Malik z rodziną i przyjaciółmi)

27. Morze Bałtyckie w Ystad w Szwecji (aktor Bartłomiej Topa z psem)

ZOBACZ FOTO RELACJĘ BIG JUMP 2017 >>> http://bit.ly/BIGJUMP2017album


***

BIG JUMP - pokażmy społeczne poparcie dla żyjących rzek!
 

Klub Gaja i Koalicja Ratujmy Rzeki zaprasza wszystkich, którym los rzek nie jest obojętny do organizacji akcji BIG JUMP (European River Swimming Day) i wejścia do wody - 9 lipca (niedziela) 2017r. o godzinie 15.00.  Każdy może przyłączyć się do akcji wchodząc do najbliższego akwenu lub zanurzając w nim dłonie czy stopy! W ten sposób Europejczycy manifestują swoje poparcie dla czystych i żyjących rzek, potrzebnych ludziom i przyrodzie. Spotkajmy się razem nad rzekami, jeziorami i Morzem Bałtyckim.

Tegoroczna edycja BIG JUMP jest szczególnie istotna z powodu zagrożeń, które mogą spotkać polskie rzeki. Projekty regulacyjne i betonowanie rzek – naszego dziedzictwa narodowego nie ma nic wspólnego ze zrównoważonym gospodarowaniem zasobami przyrodniczymi. Dlatego też do akcji BIG JUMP włączyła się Koalicja Ratujmy Rzeki (KRR) zrzeszającą kilkadziesiąt organizacji pozarządowych, naukowców i obywateli. Przeczytaj więcej o Koalicji Ratujmy Rzeki

„Nadszedł czas wspólnych działań dla dobra polskich rzek i obrony polskiej przyrody, którą powinniśmy zostawić dla przyszłych pokoleń. Pomysły regulacji takich rzek jak Wisła pochodzą z XIX wieku. Potrzebujemy teraz naszej wspólnej aktywności by o tym mówić, a BIG JUMP jest pozytywna możliwością manifestowania naszego wsparcia dla naturalnych rzek w Polsce. Dobry stan rzek to dobra jakość naszego życia - plaże, ścieżki spacerowe i rowerowe, miejsca rekreacji” – powiedział Jacek Bożek z Klubu Gaja, członek KRR.

Radosław Gawlik z EKO-UNII, członek KKR dodaje: „Regulacja rzek zwiększa zagrożenie powodziowe w Polsce. Chodzi szczególnie o wstrzymanie regulacji Odry prowadzonej w celu osiągnięcia parametrów III klasy drogi wodnej na potrzeby żeglugi. Prace powinny rzeczywiście służyć poprawie bezpieczeństwa powodziowego ludności i podnosić jakość życia mieszkańców, którzy korzystają z polskich rzek”.

Swój gest na rzecz ochrony polskich rzek może wykonać każdy w każdym miejscu w Polsce, nad rzeką, jeziorem czy Bałtykiem. Połączmy wypoczynek z europejską kampanią społeczną.

Jak zorganizować własny BIG JUMP! To proste!
• Dołącz do wydarzenia BIG JUMP na FACEBOOKU Klubu Gaja
• Zaproś na wydarzenie rodzinę, przyjaciół, współpracowników, sąsiadów, zabierzcie ze sobą zwierzęta: psy czy konie.
• 9 lipca w niedzielę, o godz.15.00 wejdziecie wspólnie do wody (wystarczy zanurzyć stopy lub dłonie), koniecznie zróbcie zdjęcie. BIG JUMP można zorganizować wszędzie nawet nad basenikiem w ogrodzie czy na balkonie.
• Zdjęcia wraz z krótką informacją (miejscowość, nazwa akwenu, ilości osób), wyślij na adres klubgaja@klubgaja.pl. Najciekawsze zostaną opublikowane na stronie oraz funpage’u Klubu Gaja.
• Pamiętaj – bądź ostrożny nad wodą!

Nad lokalnymi rzekami i Bałtykiem BIG JUMP 2017 już organizują:
• Klub Gaja – rzeka Biała w Bielsku-Białej
• Stowarzyszenie Chodź nad Świder – rzeka Świder
• Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA – Morze Bałtyckie
• mieszkańcy Szczyrku – rzeka Żylica
• mieszkańcy Wrocławia – rzeka Odra
• Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Iny i Głowienicy  - rzeka Ina i Gowienica
• Stepnicka Organizacja Turystyczna – Zalew Szczeciński

W Polsce BIG JUMP koordynowany jest przez Klub Gaja przy współpracy z pomysłodawcą akcji European Rivers Network.

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl