14. Dzień Ryby w Helu

2018-08-02 05:45

W ostatnią, upalną sobotę lipca, Klub Gaja i Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, wspólnie z mieszkańcami, turystami i partnerami świętowali Dzień Ryby w Helu. Poprzez gry, zabawy, konkursy i rozmowy edukowaliśmy o bałtyckiej przyrodzie, a także polskich rzekach, od których zależy stan naszego morza. Tradycyjnie Dzień Ryby zakończył się happeningiem wieńczącym całe wydarzenie, do którego przyłączyło się ponad 200 osób. Dziękujemy wszystkim partnerom i uczestnikom!

W tym roku Dzień Ryby poświęcony był osobliwościom Bałtyku – rybom niewykorzystywanym komercyjnie, mało znanym i rzadkim jak wężynka, iglicznia, lisica, minóg morski, tasza czy dennik. Na stoiskach Stacji Morskiej, Klubu Gaja i partnerów m.in. MSC Polska i WWF Polska można było zdobyć informację nie tylko o tych niezwykłych rybach, ale także o tych, które najczęściej konsumujemy. Rozmawiano także o ptakach i ssakach morskich, i ich znaczeniu w ekosystemie.

Klubu Gaja, który od lat prowadzi program „Zaadoptuj rzekę”, zaprosił najmłodszych do budowania z klocków Lego rzeki - od źródła aż do ujścia morza. Dla całych rodzin przygotowano zajęcia kulinarne. Podczas dekorowania ciasteczek w kształcie troci wędrownej rozmawiano o różnicach, pomiędzy tym gatunkiem, a łososiem. Grano także w plenerowe domino „rybne”  i grę planszową „rzeka idealna”. Natomiast uczestnicy gry terenowej organizowanej przez Stację Morską mogli na stoisku Klubu Gaja wykonać własnoręcznie nadruk wizerunku bohaterek wydarzenia - wężynki i igliczni na bawełnianej torbie na zakupy.

Jak co roku Klub Gaja zaprosił wszystkich chętnych do udziału w happeningu na finał wydarzenia. Kolorowy pochód, z flagami i błękitnymi wstęgami, przemaszerował z placu przed fokarium do rzeźby ryby przed Dom Morświna. Ta ryba, wykonana z kilku tysięcy butelek PET, przez Klub Gaja wspólnie z artystami, jest symbolem naszej wspólnej pracy dla Bałtyku i apelem o jego niezaśmiecanie.

Jacek Bożek, z Klubu Gaja, który wraz z prof. Krzysztofem Skórą jest pomysłodawcą Dnia Ryby, podsumowując wydarzenie powiedział  – „Na zakończenie Dnia Ryby w Helu corocznie Klub Gaja wraz z partnerami i turystami przeprowadza happening wieńczący całe wydarzenie. Tegoroczny finał zatytułowaliśmy BAŁ TYK NA TAK. Kilkaset osób tradycyjnie przemaszerowało powiewając flagami i wstęgą symbolizującą wody naszych rzek w marszu dla ryb, wznosząc tytułowy okrzyk,  bawiąc się z widzami i uczestnikami Dnia Ryby. Pogoda nie zawiodła i w czasie „robienia fali" pod rzeźbą ryby na terenie Błękitnej Wioski na niebie rozbłysły błyskawice, a po zatoce przetoczyły się grzmoty. Wielu uczestników korowodu od lat przyjeżdża specjalnie do Helu aby wziąć udział w tym wydarzeniu. Wiedzą, że pogoda, zawsze daje nam znać że nas wspiera deszczem lub burzą. Tak było i w tym roku”.

Monika Selin, koordynatorka zespołu edukatorów Stacji Morskiej IO UG im. Profesora Krzysztofa Skóry, dodaje – „Tegoroczny Dzień Ryby cieszył się rekordowym zainteresowaniem. Dzięki zaangażowaniu współorganizatorów i partnerów udało się przybliżyć odbiorcom zróżnicowany świat bałtyckiej ichtiofauny. Na stoiskach edukacyjnych dominowały ryby rzadkie, mało znane i niezwykłe. Ogromną popularnością cieszyła się także gra plenerowa, którą w tym roku rozszerzyliśmy, zapraszając jej uczestników do odwiedzenia innych edukacyjnych obiektów w mieście”.

Działania edukacyjne Klubu Gaja podczas Dnia Ryby realizowane były w ramach projektu „Dzień Ryby 2018 - jakie rzeki takie morze” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

 Projekt realizowany był we współpracy ze Stacją Morską im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, MSC Polska i Miastem Hel.

Zobacz foto relację z Dnia Ryby 2018 >>>

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl