7 Wodna Masa Krytyczna. Płyńcie z nami 24 czerwca!

2018-06-20 15:48

Po raz siódmy organizatorzy Wodnej Masy Krytycznej zapraszają krakowian, Małopolan i turystów  do pływania po Wiśle. Spływ wystartuje 24 czerwca o 13.00 z Bulwaru Rodła. Poprzedzą go warsztaty przygotowane przez Muzeum Inżynierii Miejskiej , które w tym roku jest partnerem akcji. Od 11.30 będzie można przekonać się jak sprawdzić napięcie powierzchniowe wody, sprawdzić gęstość wody słodkiej albo puszczać kolorowe bańki mydlane. Zajęcia są bezpłatne.

Co roku podczas Wodnej Masy Krytycznej, wybierana jest najciekawsza tratwa zbudowana na Wodną Masę Krytyczną. W tym roku w szranki staną m.in. Klub Seniorów i Klub Morsów Kaloryfer który popłynie ….gigantyczną gitarą. Na rzece pojawi się także olbrzymi biały księżyc. Artystka Dorota Hadrian popłynie na wyrzeźbionym przez siebie jednorożcu.

Do niedzieli, 24 czerwca działa także Stocznia Dębniki  ( ul. Szwedzka 12 ) gdzie przy pomocy doświadczonych animatorów będzie można uzyskać pomoc w budowie tratw.

W tym roku podczas Wodnej Masy Krytycznej, odbędzie się performance grupy Matki Polki na wyrębie, pod tytułem Siostry Rzeki. Po raz kolejny, to kobiety symbolicznie przypomną o losie polskiej przyrody.  - Ponad sześćdziesiąt sióstr rzek z Polski i za granicy, przybędzie pod Wawel by  bronić naturalnej Wisły i sprzeciwić się w ten sposób budowie kolejnej zapory na Wiśle, tak o  performansie mówi  Cecylia Malik, artystka i  pomysłodawczyni akcji. 

Gościem honorowym tegorocznego spływu będzie Koalicja Ratujmy Rzeki. Na galarze „Bouddica” popłyną naukowcy i aktywiści, broniący rzek przed dewastacją  ( będą to m.in  aktywista i ekolog Jacek Bożek z Klubu Gaja i Jacek Engel, były członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody) .

Wodna Masa Krytyczna co roku gromadzi ponad 200 uczestników.  Nieodłącznym elementem spływu jest muzyka. Na pływających scenach, pod krakowskimi mostami, do tej pory wystąpili m.in Capella Cracoviensis, Jerzy Mazzol, Hańba czy Angela Gaber Trio. W tym roku publiczność będzie miała okazje uczestniczyć w koncercie, śpiewającej białym głosem Maniuchy i krakowskiej grupy improwizatorów Haiku.  Imprezę poprowadzi Adam Grzanka.

24 czerwca na Wiśle, będzie można usłyszeć  piosenki o wodzie i rzekach. Już teraz na profilach Facebook Siostry Rzeki i Wodna Masa Krytyczna, zbierane są teksty i tytuły utworów, do wspólnego śpiewania.

Wodna Masa Krytyczna przepłynie w tym roku aż 3 kilometry. Dla płynących balią to nie lada wyzwanie!

7 Wodna Masa Krytyczna w tym roku finiszować będzie na krakowskim Kazimierzu.  Po spływie impreza przeniesie się do Muzeum Inżynierii Miejskiej gdzie prezentowane będą najpiękniejsze tratwy zbudowane w ciągu siedmiu lat istnienia Wodnej Masy Krytycznej.  O 19.00 rozpocznie się koncert Angeli Gaber z zespołem Wa-da -da. Wystąpią także dj-e.

W Muzeum Inżynierii Miejskiej, do końca czerwca będzie można oglądać także przedwojenne  fotografie których tematem jest Święto Morza.

Wodna Masa Krytyczna to inicjatywa która od siedmiu lat działa na rzecz promocji Wisły i innych rzek w Polsce.  Podczas dorocznego spływu wśród uczestników pojawiają się artyści, zawodowi kajakarze, rodziny z dziećmi i seniorzy. Jest to jedno z niewielu działań oddolnych w Krakowie które tak skutecznie trafia do różnych pokoleń.   Celem Wodnej  Masy Krytycznej jest budowanie świadomego społeczeństwa obywatelskiego, upowszechnianie wiedzy o rzekach i ich kulturotwórczej roli a także prowadzenie dialogu o naturalnych, czystych rzekach  i ich dostępności dla ludzi.

Zobacz zwiastun >>>

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl