Czarna Hańcza Rzeką Roku całej Polski

2016-10-17 12:48

Statuetki Rzeki Roku dla Czarnej Hańczy w konkursie organizowanym przez Klub Gaja odebrali w sobotę podczas targów turystycznych World Travel Show w Nadarzynie Czesław Renkiewicz, Prezydent Miasta Suwałk i Bogdan Dyjuk, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego w imieniu instytucji zgłaszającej Czarną Hańczę – Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Ponad 5000 głosów internautów zadecydowało, że Rzeką Roku 2016 została właśnie Czarna Hańcza. Rywalizacja z Wisłą trwała do ostatnich minut głosowania. Tym bardziej cieszy sukces.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy oddali głos na Czarną Hańczę, to piękna rzeka płynąca przez krainę piękną jak baśń – dziękował Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk podczas uroczystości w Nadarzynie. – Ta nagroda jest dla nas tym bardziej cenna, że w tym roku obchodzimy w Suwałkach Rok Czarnej Hańczy. Poza tym, prowadzone są intensywne działania mające na celu „odwrócenie miasta do rzeki”, bo w ostatnich latach trochę zapomnieliśmy, że mieszkamy nad piękną rzeką. Nad Czarną Hańczą już pojawia się więc coraz więcej miejsc do rekreacji, a wkrótce realizowane będą bulwary.

O tym, że Czarna Hańcza jest atrakcją całego województwa mówił Bogdan Dyjuk, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. Czarna Hańcza płynie przez północną część województwa, nie tylko w Suwałkach, więc wszyscy możemy być z niej dumni. Zapraszam wszystkich serdecznie do odwiedzania Czarnej Hańczy i innych atrakcji naszego województwa.

W podobnym duchu podsumowała konkurs Sylwia Grudzińska, dyrektor Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, która zgłosiła Czarną Hańczę do ogólnopolskiego konkursu. Konkurs dał nam szansę na promocję atrakcji turystycznych województwa podlaskiego. Ważny jest też jego wpływ na lokalną społeczność i budowanie świadomości w jak cennym miejscu mieszkamy. Znalezienie się w gronie tak wyjątkowych miejsc było dla nas dużym wyróżnieniem.

Paweł Grzybowski z Klubu Gaja, który był organizatorem konkursu podkreślał, że celem konkursu jest nie tylko promocja polskich rzek, ale także pobudzenie lokalnej społeczności do działań związanych z rzeką. Organizując konkurs zależało nam na tym, żeby pokazywać nie zawsze największe, znane rzeki, ale także te może trochę zapomniane, które są malownicze i wokół których potrafi się zmobilizować miejscowa społeczność – mówił podczas wręczania nagród. – Gratuluję wszystkim, którzy nie tylko głosowali na Czarną Hańczę, ale prowadzą różne działania, mające na celu przybliżenie rzeki innym.

W tegorocznym konkursie o tytuł Rzeki Roku rywalizowało 11 rzek. Poniżej wyniki głosowania:

1. Czarna Hańcza – 5004 głosy,
2. Wisła w Bydgoszczy – 4896 głosów,
3. Bzura – 1165 głosów,
4. Chróścinka – 778 głosów,
5. Odra – 725 głosów,
6. Sumina – 433 głosy,
7. Biała Przemsza – 398 głosów,
8. Słupia – 278 głosów,
9. Obra – 190 głosów,
10. Wiar – 143 głosy,
11. Wisła w Słubicach – 56 głosów.

Konkurs Rzeka Roku jest częścią programu Klubu Gaja – Zaadoptuj rzekę. Wieloletnim Partnerem Strategicznym jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Dzięki zaangażowaniu blisko 177 000 osób w latach 2005-2015 w ramach tego programu w 1492 miejscach w Polsce opieką otoczono 746 rzek, strumieni, jezior, potoków i stawów a także Bałtyk.

Źródło: www.um.suwalki.pl
 

Więcej informacji:
www.zaadoptujrzeke.pl
www.rzekaroku.pl
www.klubgaja.pl


 

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl