Dzień Ryby w Helu – „Miej oko(ń) na Bałtyk!”

2017-07-26 11:36

Okoń, szczupak i certa - tym gatunkom poświęcony będzie tegoroczny Dzień Ryby w Helu, 29 lipca (sobota) 2017, godz. 11.00-17.00. Klub Gaja i Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu zapraszają do udziału w grach, zabawach i konkursach na temat zagrożeń, z którymi mierzą się rodzime gatunki ryb. Tradycyjnie o godz. 16.00 odbędzie się wspólny happening, tym razem pod hasłem „Oko(ń) na Bałtyk”! Warto wziąć udział w tym wydarzeniu łączącym instytucje, organizacje oraz obywateli wokół ochrony zasobów Morza Bałtyckiego.

Na uczestników Dnia Ryby w Helu czeka wiele atrakcji, dzięki którym będą mogli dowiedzieć się jak i gdzie żyją ryby, co im zagraża i jak należy je chronić. Mówić będziemy o okoniu, który licznie występuje w rzekach, jeziorach i również w strefie przybrzeżnej Bałtyku. O szczupaku, niegdyś pospolitym zarówno w wodach słodkich oraz w nadmorskich zalewach i zatokach. Niestety, destrukcja podwodnych łąk, regulacja i zabudowa rzek przy jednoczesnej intensywnej presji rybackiej, doprowadziły do gwałtownego spadku morskich populacji szczupaków. Obecnie ochrony wymagają nie tylko ryby, lecz przede wszystkim ich siedliska. Tegoroczna bohaterka Dnia Ryby certa niegdyś była liczna w wodach Zatoki Gdańskiej, skąd rokrocznie wędrowała na tarło w górę Wisły. Niestety, budowa zapory we Włocławku zamknęła jej drogę do miejsc rozrodu. Spowodowało to załamanie stada certy. Należy zadbać o czystość, a szczególnie drożność i naturalny charakter Wisły, aby certy mogły zostać w pełni przywrócone naturze.

Klub Gaja, jak co roku, poprzez zabawę i sztukę zwracać będzie uwagę na związki pomiędzy rzekami oraz morzem. Zbudujemy z klocków Lego makietę rzeki od źródła aż do ujścia Bałtyku. Na smakoszy czekać będą ciasteczka w kształcie łososia, które będzie można udekorować, a na miłośników zagadek - „rybne” domino i gra planszowa „rzeka idealna”. Uczestnicy ekologicznej gry terenowej będą mogli samodzielnie wykonać nadruk na torbie na zakupy, tym razem z okoniem. Finałem wydarzenia będzie wspólny happening „Oko(ń) na Bałtyk”. Mieszkańców i turystów, którzy chcą wziąć udział w happeningu zapraszamy o godz. 16.00 przed wejście do fokarium Stacji Morskiej. Działania edukacyjne Klubu Gaja podczas Dnia Ryby realizowane są w ramach projektu „Dzień Ryby 2017- jakie rzeki takie morze” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

To już kolejna edycja Dnia Ryby w Helu. Bardzo mi miło przyglądać się rozwojowi tej imprezy, w której Klub Gaja uczestniczy od samego początku. Jesteśmy organizacją, która swoją siedzibę ma w pobliżu źródeł Wisły i od wielu lat prowadzi program „Zaadoptuj rzekę”. Dlatego jest dla nas ważne, jakie są i będą w przyszłości polskie rzeki i Bałtyk. Bo jak mawiał prof. Krzysztof Skóra - jakie rzeki takie morze. Trzeba propagować wiedzę o środowisku wśród obywateli, bo to dzięki niej będzie łatwiej chronić i otaczać opieką zasoby przyrodnicze, które powinny służyć wielu następnym pokoleniom. To dla nas zaszczyt, że po raz kolejny możemy uczestniczyć w tym wydarzeniu”- powiedział Jacek Bożek, szef Klubu Gaja.

Na uczestników Dnia Ryby czekają także stoiska instytucji i organizacji pozarządowych na pomostach Parku Wydmowego, Bulwarze Nadmorskim im. Prof. Kazimierza Demela, na terenie fokarium Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry IOUG oraz w Domu Morświna. Wydarzenie „Dzień Ryby 2017 – jakie rzeki takie morze” organizowane jest przez Klub Gaja we współpracy ze Stacją Morską im. Profesora Krzysztofa Skóry IOUG w Helu, Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, MSC Polska (Marine Stewardship Council) oraz Miastem Hel.

Klub Gaja uczestniczy w Dniu Ryby w ramach programu „Zaadoptuj rzekę”, który angażuje Polki i Polaków do otaczania opieką rzek, potoków, stawów, jezior i Morza Bałtyckiego. Program „Zaadoptuj rzekę” wspierany jest przez klientów Inteligo używających karty Visa payWave „Dobro procentuje”. Dzięki zaangażowaniu ponad 196 000 osób zaadoptowano już 772 rzek i akwenów w ponad 1540 miejscach w Polsce.

Zobacz program<<<

 

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl