Osadzeni będą ratować pluszcze

2015-08-24 15:17

Wieloletnia współpraca Aresztu Śledczego w Bielsku-Białej i Klubu Gaja zaowocowała realnymi działaniami. Osadzeni w dniach 27-28.08.2015r. będą składać, a następnie instalować w terenie budki lęgowe dla pluszczy nad potokami górskimi w Beskidzie Śląskim. Pluszcze wymagają czynnej ochrony, ze względu na zmniejszanie się ilości naturalnych siedlisk.

Inicjatywa obywatelska „Pluszcze nad potokami Beskidu Śląskiego”, organizowana  we współpracy z Nadleśnictwem Bielsko i Starostwem Powiatowym w Bielsku-Białej, to jedna z 23 lokalnych inicjatyw realizowanych przez Klub Gaja, w ramach projektu „Zaadoptuj rzekę” sfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podczas spotkania (27.08.2015r.) eksperci wytłumaczą aresztowanym i tymczasowo aresztowanym jak składać budki lęgowe dla pluszczy z dostarczonych części, wyjaśnią dlaczego budki potrzebne są ptakom oraz przekażą swoją wiedzę dotyczącą pluszczy. Następnego dnia (28.08.2015r.) osadzeni wraz z ornitologami, leśnikami oraz działaczami Klubu Gaja będą instalować poskładane już budki nad potokami, w szczególności na różnych przepustach, mostach na terenie Nadleśnictwa Bielsko. Kolejnym etapem inicjatywy będzie monitorowanie zajęcia skrzynek oraz ich czyszczenie.

Działanie to będzie pożyteczne nie tylko dla chronionego gatunku ptaków, lecz także stanie się atrakcyjną formą resocjalizacji osób osadzonych w areszcie – rodzajem pracy społecznej na rzecz wspólnego dobra jakim jest środowisko – mówi Jarosław Kasprzyk z Klubu Gaja, współautor inicjatywy.

Pluszcz jest bardzo nielicznym ptakiem lęgowym żyjącym w górach, głównie Karpatach i Sudetach. Jest to doskonały pływak i nurek. Często przesiaduje on na kamieniach wystających z wody, co chwilę znikając w wodzie. Ptak ten sprawnie porusza się pod wodą nawet płynąc pod prąd, gdyż chwyta się kamieni, a pod wodą pomaga sobie skrzydłami, które służą mu wtedy, jak wiosła. W ten sposób zdobywa swoje główne pożywienie czyli wodne bezkręgowce. To jedyny ptak śpiewający, który potrafi dobrze nurkować i pływać! Zamieszkuje okolice górskich potoków i rzek o bystrym nurcie, z zalesionymi brzegami, zimną i czystą wodą oraz kamienistym podłożem. Głównym zagrożeniem dla pluszcza są regulacje hydrotechniczne, wydobywanie żwiru i kamieni z koryta oraz zanieczyszczenia potoków górskich. W związku z przekształceniami potoków górskich oraz zmniejszaniem się naturalnych siedlisk tego gatunku istnieje potrzeba poprawy stanu jego miejsc lęgowych.

Fot. Klub Gaja

 

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl