Pierwsze zgłoszenia do konkursu Rzeka Roku 2013

2013-05-17 06:43

Do 30 maja Klub Gaja przyjmuje zgłoszenia do nowego ogólnopolskiego konkursu Rzeka Roku. Rzeki są głównym źródłem wody, którą codziennie zużywamy i odprowadzamy do środowiska naturalnego. Społeczne inicjatywy wokół rzek są najskuteczniejszą formą zainteresowania ich stanem przyrodniczym i potencjałem. Klub Gaja szuka inicjatyw, dzięki którym rzeki zostały na nowo okryte, uratowane, ochronione lub stały się symbolem ważnych wydarzeń społecznych, albo osobistych historii!

Zgłoszenia do konkursu mogą nadsyłać wszyscy, m.in. osoby indywidualne, organizacje społeczne, samorządy, rady gminne i sołeckie, instytucje publiczne i prywatne, firmy, placówki oświatowe i kulturalne. Wystarczy wypełnić kartę zgłoszenia i poznać regulamin konkursu. Z nadesłanych zgłoszeń (przyjmowanych do końca maja 2013) kapituła wyłoni 11 finałowych propozycji. Najlepszą z nich wybiorą internauci w plebiscycie na Rzekę Roku na stronie www.zaadoptujrzeke.pl (we wrześniu 2013 roku).

Pierwsze zgłoszenia do konkursu nadesłano z województwa śląskiego. Propozycja Urzędu Miejskiego w Jaworznie to malowniczy fragment rzeki Białej Przemszy na terenie użytku ekologicznego „Zakola Białej Przemszy” ustanowionego w lutym tego roku. Są tu zbiorowiska roślinne uznane za rzadkie i ginące w skali Europy, kraju i regionu. Obszar cechuje się wysokimi walorami krajobrazowymi, ze względu na zachowane, zbliżone do naturalnego, meandrujące koryto rzeki.

potok zimnikDo konkursu nadeszło także indywidualne zgłoszenie od mieszkanki Lipowej, która opisuje potok Zimnik w Dolinie Zimnika w Parku Krajobrazowym Beskidu Śląskiego. Dno doliny porastają lasy łęgowe, na brzegach potoku rośnie szereg rzadkich i chronionych roślin. Żyje tu również wiele zwierząt. Indywidualne zgłoszenie nadeszło także z Wisły. Dotyczy rzeki Wisły i projektu Mostu Pokoju i Pojednania. Autor zgłoszenia pisze: „Marzy mi się, aby most stanął w centrum Wisły, a jego fundamenty powinny wspierać się na obu brzegach rzeki Wisły. Widziałbym też podłogę tego domu ze szkła, tak by pod nogami zwiedzających przesuwał się wartki nurt rzeki, symbolizując upływający czas i przemijanie.”

Konkurs Rzeka Roku to nowy element programu Zaadoptuj rzekę, prowadzonego przez Klub Gaja od 2005 r., dzięki któremu ponad 900 fragmentów polskich rzek, potoków, jezior, stawów znalazło swoich społecznych opiekunów. Konkurs to możliwość pokazania ludzi, którzy pracują dla rzek zawodowo lub jako miłośnicy i robią to z wielkim zaangażowaniem – mówi Paweł Grzybowski, koordynator programu Zaadoptuj rzekę obejmującego konkurs Rzeka Roku.

Klub Gaja zaprasza także do udziału w konkursach: Zaadoptuj rzekę i Polish Junior Water Prize oraz do wspierania ochrony polskich rzek. Taką możliwość daje Karta Inteligo Visa payWave „Dobro procentuje” PKO Banku Polskiego. Klienci banku, którzy mają tę kartę dobroczynną (już ponad 30 000 osób) wspierają ważną inicjatywę charytatywną. W obszarze EKOLOGIA to program Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja.

Na zdjęciu Potok zimnik - http://lipowaiokolice.blogspot.com

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl