Poznaj, pokochaj – chroń Bałtyk

2014-06-24 15:51

Co żyje w Bałtyku? Co mu zagraża?  Dlaczego Bałtyk jest taki wyjątkowy? Jak zostać przyjacielem Bałtyku? Na te i inne pytania odpowiedź uzyskali uczestnicy pierwszego bałtyckiego pikniku Fundacji Nasza Ziemia,
w którym uczestniczył także Klub Gaja w ramach programu Zaadoptuj rzekę.

Uważam, że to jest najlepsza forma edukacji ekologicznej, kiedy poprzez zabawę uczy i angażuje się ludzi w ochronę środowiska. Aby działać dla dobra wspólnego, jakim jest morze Bałtyckie, trzeba rozwijać współpracę między organizacjami, władzami lokalnymi i biznesem – mówi Mira Stanisławska-Meysztowicz z Fundacji Nasza Ziemia.

Pierwszy bałtycki piknik Fundacji Nasza Ziemia odbył się 22 czerwca na plaży przy molo w  Gdańskim Brzeźnie. Wydarzenie podzielone zostało na 3 mini strefy: POZNAJ, POKOCHAJ i CHROŃ, w których instytucje badawcze, organizacje ekologiczne, Parki Narodowe, Parki Krajobrazowe oraz instytucje lokalne przybliżały bogactwo Morza Bałtyckiego i jego zasobów.

Większość osób nie zdaje sobie sprawy z bogactw Bałtyku. Najczęściej wiedzą tylko o flądrze, dorszu i śledziu – czyli o tym co się je, ale o innych gatunkach Polacy nie mają wiedzy. Osoby, które odwiedzały nasze stoisko były ciekawe i pełne pasji odkrywczej, świadczy o tym fakt, że największym zainteresowaniem cieszył się zaciąg – komentuje Mikołaj Koss ze Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, która to jest partnerem strategicznym programu Zaadoptuj rzekę.

Klub Gaja w strefie POZNAJ zaproponował uczestnikom zabawę „Dizajn z łososiem”, podczas której zdobywano wiedzę na temat ryby łączącej rzeki i morze a także Wodne Koło Fortuny. Klub Gaja zaprosił wszystkich uczestników pikniku do udziału w happeningu „Wielki powrót Łososia”.

Piknik był kulminacyjnym działaniem 8. edycji kampanii Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Bałtyk – nasze morze”.

Galeria:

  • Rzeka Roku 2014

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl