Sprzątali i bawili się nad Parsętą

2017-05-17 23:06

Za nami 12 edycja Wielkiego Sprzątania Brzegów Parsęty. Zebrano kontener śmieci z rozległych terenów nad rzeką. Tradycyjnie po sprzątaniu wszyscy zasiedli do biesiady, dzieciaki ruszyły do zabawy i na warsztaty. Na scenie pojawiły się lokalne i regionalne talenty. Organizatorzy – Porozumienie dla Parsęty, firma Troton i Klub Gaja, wręczyli kolejną statuetkę Przyjacielowi Parsęty. W tym roku otrzymał ją Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty.

Sprzątaniu i zabawie sprzyjała wiosenna pogoda. W sobotnie przedpołudnie (13 maja), na polanie przy moście, między Ząbrowem, a Pustarami pojawiło się kilkaset osób: dzieci, młodzież i dorośli. Tym razem sygnałem do startu był wystrzał armatni, w wykonaniu Bractwa kurkowego. Wyposażeni w worki uczestnicy akcji ruszyli nad Parsętę i nad przyległe do rzeki, równie malownicze tereny. Uzbierali kontener śmieci. Rekordowo mało, co bardzo cieszy. Niestety do kontenerów znów trafiły pozostawione w lesie i na brzegu rzeki zużyte opony, szklane i plastikowe butelki, opakowania, także części sprzętów AGD i wiele innych śmieci, których miejscem jest (oczywiście po właściwej segregacji) składowisko odpadów.

Jak zwykle nie zawiedli mieszkańcy Ząbrowa, Pustar, Gościna i bardziej odległych miejscowości powiatu kołobrzeskiego, pracownicy firmy Troton, uczniowie okolicznych szkół, strażacy OSP, wędkarze. Przyjechali miłośnicy Parsęty i wypoczynku na świeżym powietrzu, połączonego z działaniem na rzecz ochrony środowiska. Przebojem imprezy były przejażdżki łodzią motorową po Parsęcie.

- „Program „Zaadoptuj rzekę”, którego częścią jest Wielkie Sprzątanie Parsęty mogliśmy rozwinąć dzięki pomocy wielu ludzi i instytucji. Firma Troton czy Fundacja PKO Banku Polskiego przyczyniły się znacząco do wzrostu zainteresowania polskimi rzekami i działaniami ekologicznymi. Cieszy to, że robimy to nieprzerwanie od 12 lat” – powiedział Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Firma Troton uczestniczy w akcji adopcji Parsęty od 2005 roku jako członek założyciel Porozumienia dla Parsęty - pierwszego w Polsce projektu łączącego lokalne instytucje samorządowe, szkoły oraz partnerów biznesowych wokół działań na rzecz ochrony rzek. Jako główny organizator Wielkiego Sprzątania Parsęty – firmy Troton z Ząbrowa (z jej szefem prezesem Janem Wołejszo na czele) oraz Klub Gaja (z jego liderem Jackiem Bożkiem) przyznali po raz kolejny tytuł Przyjaciela Parsęty. W tym roku statuetkę otrzymał Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty, w którego imieniu nagrodę odebrali Burmistrz Gościna – Marian Sieradzki i Wójt Dygowa – Grzegorz Starczyk. Wyróżnienie Przyjaciela Parsęty otrzymują osoby i instytucje, które wspierają akcję oraz przyczyniają się do zachowania walorów przyrodniczych jednej z najpiękniejszych polskich rzek – Parsęty.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom! Ponownie widzimy się oczywiście za rok.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie ...

 

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl