Węchowisko nad Czarną Przemszą
2016-04-18 09:21
Wiśnie japońskie Amanogawa i żywopłot z głogu porzeczkowego zapachem kwiatów wspomagać będą osoby niepełnosprawne. To ważny element powstającego parku polisensorycznego, który pobudzać ma wrażenia w zakresie wzroku, węchu i dotyku. Sadzenie drzew i krzewów oraz otwarcie węchowiska odbędzie się w dniu 19 kwietnia (wtorek) o godz. 12.40 przy ul. Ostrogórskiej (dawny Park Harcerzy) w Sosnowcu. Inicjatywa obywatelska „Węchowisko nad Czarną Przemszą w parku polisensorycznym” to jedna z 23. inicjatyw lokalnych, które koordynuje Klub Gaja w ramach projektu „Zaadoptuj rzekę”.
Wiśnie i głogi sadzić będą uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu, członkowie Fundacji Instytut Twórczej Integracji, osadzeni w Zakładzie Karnym w Wojkowicach, przedstawiciele Miasta Sosnowiec oraz Klubu Gaja. Dzięki zaangażowaniu społeczności lokalnej w rozwój parku nad Czarną Przemszą, który ma znaczenie przyrodnicze oraz społeczne, miejsce to zostanie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i utworzone zostaną w nim miejsca do stymulacji, rehabilitacji oraz wypoczynku.
Projekt jest przeznaczony dla dzieci z głębszą niepełnosprawnością intelektualną i sprzężeniami oraz dla mieszkańców miasta. Ta nowatorska inicjatywa ma szansę być jednym z najciekawszych wydarzeń edukacyjno - społecznych w Polsce. Koło Kwitnących Wiśni będzie specyficznym terenem wypoczynku, rekreacji oraz pobudzania wrażeń sensorycznych w zakresie wzroku, węchu i dotyku. Obszar ten jest przeznaczony do doświadczania bycia "na trawie" tak potrzebnym w dzisiejszych zurbanizowanych miastach. Koło Kwitnącej Wiśni jest elementem przeciwdziałania deficytowi "braku kontaktu z naturą", który powoduje iż nasze dzieci maja coraz mniej możliwości przebywania w otwartej przestrzeni. Dzięki naszej współpracy do wielkiego miasta zawita kawałek pięknej dzikiej przyrody – podsumowuje Iwona Durek z Fundacji Instytut Twórczej Integracji.
Dzięki nasadzeniom poprawi się stan zieleni w mieście oraz zwiększy się bioróżnorodność i zaplecze pokarmowe dla ptaków. Posadzone głogi staną się doskonałym zapleczem dla małych ssaków i ptaków (owoce, gniazda) oraz pszczół (miododajne kwiaty). Parkiem na stałe opiekować się będą niepełnosprawni.
Inicjatywa obywatelska „Węchowisko nad Czarną Przemszą w parku polisensorycznym” realizowana jest przez Klub Gaja oraz Fundację Instytut Twórczej Integracji przy współpracy Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu w ramach projektu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę”. Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja.
Zdjęcia wykonano podczas zajęć z hipoterapii prowadzonych w Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu. Klub Gaja przekazał dotychczas 4 konie, które pomagają podczas zajęć z hipoterapii w ZSS nr 4 w Sosnowcu. Fot. Klub Gaja.