Zwierzęta też potrzebują wody!

2018-03-22 12:20

W środę (21 marca), w przeddzień Światowego Dnia Wody, na Rynku w Katowicach odbył się happening Klubu Gaja „Wodopój”. Wraz z uczniami z katowickich szkół do wodopoju przybyły zwierzęta. Jak to w pierwszy dzień wiosny bywa, rano był mróz i z powodu niskich temperatur nie można było uruchomić fontanny na Rynku. Wody dla symbolicznych zwierząt zabrakło! Musiały napić się z zabytkowego saturatora.

- „Aby rozwiązywać problemy z niedostatkiem czy czystością wody na świecie musimy ze sobą współpracować. Bardzo cieszę się, że Światowy Dzień Wody w Katowicach jest przykładem dobrej praktyki jak wspólnie można edukować dzieci, młodzież, dorosłych i nas samych o wodzie i jej znaczeniu” – powiedział Jacek Bożek z Klubu Gaja, podsumowując wydarzenie na Rynku w Katowicach.

Podczas Światowego Dnia Wody uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 40, Szkoły Podstawowej nr 51, Szkoły Podstawowej nr 38, V Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach oraz mieszkańcy mogli wziąć udział w grach i zabawach ekologicznych. Jedną z atrakcji była możliwość wykonania nadruku zwierząt korzystających z wodopoju na bawełnianych torbach, które wielokrotnie możemy użyć robiąc zakupy. Dużym zainteresowaniem cieszył się zabytkowy saturator, choć picie z niego lodowatej wody, już mniejszym. Podczas wydarzenia można było dowiedzieć się, jak cenna jest woda dla ludzi i przyrody, jak ją chronić przed zanieczyszczeniami, jak się ją pozyskuje, magazynuje i dystrybuuje, a także jakie sposoby mają strażnicy miejscy na sprawdzenie czy nie zanieczyszczamy naszych rzek. Pomimo zimna bawiono się świetnie.

Hania i Agata ze Szkoły Podstawowej nr 57 udzielając wywiadu mediom powiedziały - „Woda jest ważna, bo gdyby jej nie było nie byłoby życia. Potrzebujemy ją do picia, mycia rąk, sprzątania i mycia podłogi. Woda potrzebna jest nie tylko ludziom ale i zwierzętom. Na happening zrobiłyśmy swoje zwierzęta – mysz i królika. One także przyjdą do wodopoju”.

Do odpowiedzialnego korzystania zasobów wodnych i zdobywania informacji na ten temat zachęcali współorganizatorzy wydarzenia, którzy oficjalnie rozpoczęli obchody Światowego Dnia Wody na Rynku.

Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic przywitał uczestników i zadał dzieciom kilka pytań – „Czy wiecie, ile jest wody w naszym organizmie? Jaki procent powierzchni naszej planety zajmuje woda?” -  Oczywiście dzieci znały odpowiedzi. Dodał – „Poprzez takie wydarzenia dążymy do do tego by mieszkańcy mieli świadomość jak cenna jest woda”.

- „Woda, która płynie w waszych kranach płynie z Katowickich Wodociągów. Jeśli chcecie dowiedzieć się jaki może być smak i zapach wody, zapraszam do naszego stoiska. Na co dzień myślcie jak korzystacie z wody i pamiętajcie, że je jej mało na świecie i że trzeba ją oszczędzać” - powiedziała Agnieszka Jaszkaniec, rzeczniczka prasowa Katowickich Wodociągów.

Anna Marek ze Straży Miejskie w Katowicach kontynuowała – „Straż miejska głównie zajmuje się egzekwowaniem prawa jeśli chodzi o zanieczyszczenie wody. Zdarza się tak, że nasi mieszkańcy nie zawsze zachowują się tak jak należy. Musimy pilnować porządku i czystości wody. Mam nadzieję, że dzieci przekażą zdobyte tu informację dorosłym i będziemy wspólnie dbać o nasze rzeki”.

-„Na naszym stoisku dowiecie się więcej o wykorzystaniu wody, która pojawia się w mieście w postaci roztopów czy opadów deszczu. Pokazujemy jak możemy ją zagospodarować i ponownie wykorzystać do podlewania zieleni czy zmywania powierzchni ulic” – zapraszał  Marusz Słaboń, kierownik działu technicznego Katowickiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej.

Informacje na temat wody można było uzyskać na stoiskach ustawionych na Rynku. Podczas Światowego Dnia Wody Urząd Marszałkowski woj. Śląskiego prezentował wydarzenia związane z „Rokiem Odry 2018”. Światowy Dzień Wody współorganizował Klub Gaja, Miasto Katowice, Zakład Zieleni Miejskiej, Katowickie Wodociągi, Katowicka Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna i Straż Miejska w Katowicach.

Zobacz ALBUM ZDJĘĆ NA FACEBOOKU>>>

 

https://www.radio.katowice.pl/zobacz,35377,Swiatowy-Dzien-Wody-Obchody-audio-foto-.html#.WrN56rhZhME

https://www.radio.katowice.pl/zobacz,35462,Kawa-na-lawe-z-Jackiem-Bozkiem-video-.html#.WrN6RrhZhME

https://portalkomunalny.pl/swiatowy-dzien-wody-obchody-w-calej-polsce-371706/

http://www.portalspozywczy.pl/napoje/wiadomosci/ok-2-mld-ludzi-cierpi-z-powodu-braku-dobrego-dostepu-do-wody-pitnej,156470.html

http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-saturator-stanal-na-katowickim-rynku-powod-dzien-wody,nId,2559607

http://radioem.pl/doc/4578390.Dzien-Wody-w-Katowicach-ZDJECIA

http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/swiatowy-dzien-wody-w-miastach-koncerty-konkury-i-zabawy,105534.html

http://forsal.pl/artykuly/1112576,ekolodzy-ok-2-mld-ludzi-cierpi-z-powodu-braku-dobrego-dostepu-do-wody-pitnej.html

https://silesion.pl/ekolodzy-ok-2-mld-ludzi-cierpi-z-powodu-braku-dobrego-dostepu-do-wody-pitnej-21-03-2018

http://nettg.pl/news/148972/ekologia-dwa-miliardy-ludzi-cierpi-przez-brak-dostepu-do-wody

http://sosnowiec.naszemiasto.pl/artykul/happening-w-katowicach-na-swiatowy-dzien-wody,4574623,art,t,id,tm.html

http://www.ekogazeta.eu/ekoinfo/item/1796-swiatowy-dzien-wody.html

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl