Nad Przemszą stoi „Znak wodny”
2015-12-04 15:49
27. listopada 2015 roku w Chełmku Klub Gaja wręczał Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku oraz Burmistrzowi Chełmka „Znak wodny” - nagrodę główną w konkursie „Zaadoptuj rzekę”. Po uroczystości umieszczenia pamiątkowej tablicy informacyjnej, wyznaczającej odległość miejsca zaadoptowanego akwenu do źródeł i do ujścia Bałtyku nad rzeką Przemszą, uczestnicy udali się na spotkanie dyskusyjne.
Nagrodę Klubu Gaja „Znak wodny” wręczaną w ramach programu „Zaadoptuj rzekę”, którego wieloletnim Partnerem Strategicznym jest Fundacja PKO Banku Polskiego, otrzymali Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku reprezentowany przez pana Waldemara Rudyka oraz Burmistrz Miasta Chełmek pan Andrzej Saternus. Pierwszy od ponad 50 lat rejs galaru na rzece Przemszy został zorganizowany aby wzbudzić i wzmocnić w okolicznych mieszkańcach zainteresowanie rzeką. Pomysł został doceniony przez konkursowe jury.
Nad Przemszą 27. listopada prezes Klubu Gaja Jacek Bożek wręczył pamiątkowy dyplom nagrodzonym. Następnie „Znak wodny” wspólnie umiejscowiono nad brzegiem rzeki obok kładki przy ul. Chrobrego. Każdy, kto znajdzie się nad Przemszą będzie wiedział, że z nurtem rzeki 946 km dzieli go od Morza Bałtyckiego, a tylko 84 km od źródeł rzeki. Następnie uczestnicy wydarzenia udali się na spotkanie dyskusyjne organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku, Klub Gaja oraz Klub Miłośników Ziemi Chełmeckiej.
„Znak wodny” to piękna, oryginalna i praktyczna nagroda. Inicjując i organizując w ostatnim czasie kilka wydarzeń związanych z rzeką, mieliśmy i mamy na celu przywracanie jej godności oraz należnego miejsca w świadomości mieszkańców. Przez kilka dziesięcioleci industrialnego rozwoju Śląska i Zachodniej Małopolski rzeka stała się cuchnącym ściekiem. W zapomnienie odszedł istniejący od wieków żeglowny szlak. Zachodzące w ostatnich latach zmiany ustrojowe, gospodarcze i mentalne stwarzają szansę odradzania się rzeki. Pierwszymi tego oznakami są widoczne w nurcie łachy żółtego piasku, falujące wodorosty i naturalny zapach wody. Przyroda w cudowny sposób zawładnęła całą doliną ujścia Przemszy. Nadbrzeżne łąki i zagajniki zamieszkały liczne gatunki ptaków i zwierząt, w wodzie pojawiły się również ryby! Wraz z grupą naszych przyjaciół, aktywistów i zwolenników mądrego rozwoju społecznego chcemy dbać o czystość rzeki i okolic oraz propagować nieinwazyjną turystykę. Idealnie komponujący się z otoczeniem „znak wodny” wzbudza zainteresowanie przechodniów i pobudza wyobraźnię. „To Przemsza płynie do Bałtyku?...” zapytał nastolatek kolegę. Takich pytań pojawia się więcej, co odczytujemy, jako budzące się zainteresowanie naszym przyrodniczym i kulturowym dziedzictwem. - mówił Waldemar Rudyk, dyr. Miejskiego Ośrodka Klutury Sportu i Rekreacji w Chełmku.
Program Zaadoptuj rzekę objęty jest patronatem Ministra Środowiska. Dzięki zaangażowaniu blisko 177 000 osób w latach 2005 – 2015 w ramach programu Zaadoptuj rzekę, opieką otoczono 746 rzek, strumieni, jezior, potoków i stawów a także Bałtyk w 1492 miejscach w Polsce.